Suriye’deki iç savaş, ‘kıyamet mahzeninin’ ilk kez kullanılmasına neden oldu

Bilim insanları, Kuzey Kutbu’ndaki terk edilmiş bir kömür madeninde bulunan, küresel bir felaket ihtimaline karşın çeşitli ekin ve bitkilerin korumaya alındığı bir tohum bankasından ilk geri almayı gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bunun nedeni ise Suriye’de halen devam etmekte olan iç savaş yüzünden, daha önce Halep’teki bir gen bankasında depolanmış olan tohumların yok olması. Kutup bölgesindeki tohum bankasından Brian Lainoff adlı bir yetkilinin Reuters’a yaptığı bir açıklamada bu durumu şu sözlerle ifade ediyor: “Bu yolla dünyanın biyoçeşitliliğini korumak, tam olarak Svallbard Küresel Tohum Kubbesi amaçladığı şey.”

Norveç’e bağlı Svalbard takımadalarında bulunan bir yeraltı mahzeni 2008 yılından beri, dünyanın her yerinden alınmış toplam 860,000 tohum örneğine ev sahipliği yapıyor. Söz konusu mahzen dünyanın yiyecek kaynaklarının olası bir nükleer savaş, iklim değişikliği ya da küresel bir felakete karşın korunabilmesi için inşa edildi.

İLGİLİ İÇERİK: Suriyeli ünlü arkeolog IŞİD’le işbirliği yapmadığı için öldürüldü

suriye norveç tohum

Fotoğraf: John McConnico/ASSOCIATED PRESS

Daha önceden merkezi Suriye şehri Halep’te yer alan bölgesel bir tohum bankası olan ICARDA (International Center for Agricultural Research in Dry Areas: “Kurak Bölgelerde Tarım Araştırmaları Uluslararası Merkezi”), bir zamanlar kendi mahzenlerinde depoladıkları fakat savaş yüzünden hasar gören tohumların yenileriyle değiştirilmesi için bir talepte bulundu.

2012 yılında Suriye’deki çatışma ortamından uzaklaşabilmek için Lübnan’ın başkenti Beyrut’a taşınan ICARDA, Svalbard mahzenine yaptığı bu talepte depoladığı 325 kutudan 130’nun değiştirilmesini istedi.

Reuters’te yer alan habere göre, Halep’teki bu tohum bankası, 250,000 insanın ölümüne ve 11 milyondan fazla insanın yer değiştirmesine neden olan bu savaşa rağmen çalışmaya devam etti. Söz konusu mahzen bu süreçte yine de birçok tohumun büyütülmesi ve diğer milletlere dağıtılmasında birçok sıkıntı yaşadı.

norveç tohum mahzeni

Fotoğraf: Bob Strong/Reuters

İLGİLİ İÇERİK: Savaştan önce Şam’daki hayatı anlatan çarpıcı bir kısa film

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...