Ekümenopolis’in yapımcılarından: ‘Yeniden İnşa Çağı’

İnsan hakları ödülü kazanan, 2012 tarihli Ekümenopolis: Ucu Olmayan Şehir adlı belgesel yapımla İstanbul’daki yanlış kentleşme anlayışı ve hatalı kentsel dönüşüm sürecini çarpıcı bir biçimde gözler önüne seren İmre Azem ve Gaye Günay, yeni bir belgesel film hazırlığında.

Yine bir Kibrit Film projesi olan, “Yeniden İnşa Çağı” (The Age of Restoration) adlı bu yeni filmde, yapımcılar yanlış şehirleşme sorununu Ekümenopolis’in bıraktığı yerden alıp çıtayı biraz daha yükselterek küresel finans sektörü ve bunu kontrol eden sermayenin kentlerin şekillenmesi üzerindeki etkisini uluslararası bir düzlemde ele almayı hedefliyorlar.

Mesleye biraz daha küresel bir bağlamda yaklaşan ve sorunu sermayenin merkezi olarak nitelendirebileceğimiz Büyük Elma’dan (New York) başlayarak elen alan “Yeniden İnşa Çağı“, finansal yatırımlar ve emlak araçlarından oluşan bu sistemi meydana getiren mekanizmaya daha içeriden bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Yeni belgesel için destek çağrısı

Belgeselin yapımcılarının, Ekümenopolis‘ten hatırlayabileceğimiz çarpıcı anlatım gücünün bu yeni yapımda da olabildiğince etkili bir biçimde kullanılabilmesi, aslında biraz da, görece daha yüksek bir bütçeye sahip olması beklenen proje için gereken finansmanın karşılanabilmesine bağlı. Bu bağlamda, hem yurtiçinden hem de yurtdışından çeşitli fonlara ve ortaklıklara ihtiyaç duyduklarını açıklayan yapımcılar, IndieGogo üzerinden başlattıkları bir destek kampanyasında şu çağrıda bulunuyorlar:

“Kâr amacı ile tasarlanan birçok yabancı yapımla yarışmamız için projemizi geliştirip sağlam bir fragman hazırlamamız gerekiyor. Bu da New York’da yapılacak bir araştırma ve çekim süreci demek. Filmimize ihtiyacı olan fonu bulabilmemiz büyük ölçüde bu fragmana bağlı. Bu fragmanın başarısı filmin yapımında desteğinizin misliyle geri dönüşü demek olacak.

Desteğiniz ve dayanışmanız için teşekkürler!”

Yeniden İnşa Çağı” (The Age of Restoration) adlı belgesele dair diğer detayların da yer aldığı IndieGogo sayfasına buradan erişebilirsiniz.

yeniden inşa çağı poster

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...