Gamze Ergüven’in filmi ‘Mustang’, Fransa’nın yabancı dilde Oscar adayı

Geçtiğimiz Mayıs ayında düzenlenen Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyerini gerçekleştiren, Deniz Gamze Ergüven imzalı ‘Mustang‘, bu yılki Oscar ödüllerinde yabancı dilde filmler dalında Fransa’yı temsil edecek. Geçtiğimiz 5 ay içerisinde yarıştığı festivallerden toplam 10 ödülle ayrılan film; Türkiye, Almanya ve Fransa ortak yapımı olsa da Oscar ödüllerinde Fransa için yarışacak. ‘Mustang‘, böylece 1959’dan beri Fransa’nın Fransızca konuşulmayan bir filmle Oscar için yarışacağı ilk film olma özelliğine de sahip oldu.

Başröllerinde Güneş Nezihe Şensoy, Doğa Zeynep Doğuşlu, Elit İşcan, Tuğba Sunguroğlu, İlayda Akdoğan, Nihal Koldaş ve Ayberk Pekcan’ın yer aldığı filmde, Karadeniz’in bir kasabasında büyükanneleriyle birlikte yaşayan ve maruz kaldıkları toplumsal baskıya kendi yöntemleriyle direnen, büyüme çağındaki 5 yetim kız kardeşin öyküsü anlatılıyor.

mustang poster

Görüntü yönetmenliğini David Chizallet ve Ersin Gök’ün üstlendiği filmin senaryosunu yönetmen Ergüven, Alice Wincour’la birlikte kaleme aldı.

Türkiye’de 23 Ekim’de gösterime girmesi beklenen film, daha önce vizyonda olduğu Fransa’da şimdiye dek 450,000 izleyiciyle buluştu.

Mustang‘, Fransa’yı Oscar’da teslim edebilmek için, Jacqyes Audiard’ın Altın Palmiyeli filmi Dheepan, Stéphane Brizé imzalı La loi du marché, Catherine Corsini’nin filmi La Belle Saison ve Xavier Giannoli’nin filmi Marguerite gibi dört önemli yapımla yarıştı.

Film, dünya prömiyerini gerçekleştirdiği Cannes Film Festivali’ndeki ilk gösteriminde dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

DENİZ GAMZE ERGÜVEN KİMDİR?

1978 Ankara doğumlu Deniz Gamze Ergüven, Fransa’da Tarih ve Edebiyat bölümlerini bitirdi, Johannesburg’da Afrika Tarihi master’ı yaptı. Ardından Fransa’nın saygın sinema okullarından La Fémis’te yönetmenlik eğitimi aldı. Mezuniyet filmi olan “Bir Damla Su” Cannes’a seçildi. Film, Antalya Altın Portakal en iyi kısa film ödülünü kazandı ve uluslararası festivallerde ödüllendirildi. Mustang; yönetmenin ilk uzun metraj filmi.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...