25. Akbank Caz Festivali ve ‘şehrin caz hâli’

25. yılını kutlayan Akbank Caz Festivali, bu yıl da birçok önemli ismi müzikseverlerle buluşturuyor. 21 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festivalin bu yılki sloganı ise “Şehrin caz hali”. Dünyanın sayılı saksofon virtüözlerinden biri olarak kabul edilen, altı Grammy ödülünün sahibi ve 70’lerden beri çağdaş müziğin öncüleriden olan David Sanborn’un 31 Ekim’de sahneye çıkacağı festivalde yalnızca caz değil elektronik müziğin de en önemli isimleri seyircilerle buluşacak.

25 yıldır kreatif direktörlüğünü Pozitif Live‘ın üstlendiği Akbank Caz Festivali, caz müziğinin de dünyadaki en uzun soluklu festivallerinden biri olma niteliğini taşıyor.

Dünyanın en önemli davul ustalarından Manu Katche, caz tarihinin en önemli isimlerinden, Grammy ödüllü efsane gitarist Bill Frisell, The John Scofield ve Joe Lovano, caz ve drum’n’bass’ı harika bir uyumla biraraya getiren Squarepusher ve İskandinav sanatına özgü motifler taşıyan müziğiyle Susanne Sundfør’un konser haberlerini daha önceden duyuran 25. Akbank Caz Festivali, geçtiğimiz günlerde etkinliğin tam programını da paylaştı.

Kaliforniyalı bir kent ozanı olan Cass Mccombs, alternatif ve indie rock’ın en önemli gruplarından Belle & Sebastian, Finlandiya kültürünü çağdaş caz müziği çizgisiyle buluşturan Kuara Duo çeşitli mekanlarda festival katılımcılarıyla buluşacak önemli isimlerden yalnızca birkaç tanesi.

25. Akbank Caz Festivali’ne dair detaylı bilgilere ve tam programa bu adresten erişebilir, etkinlik biletlerini de buradan satın alabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...