İngiliz hükümeti, ‘Karma Police’ adı verilen bir gözetim programı kullanıyor

Gizli NSA dökümanlarını sızdırmasıyla dünya gündemine oturan Edward Snowden’in ulaştığı belgelerden bazıları geçtiğimiz günlerde ilk defa The Intercept adlı bir sitede yayınlandı. Söz konusu dökümanlar, İngiltere hükümetinin; ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’in teşebbüs ettiğinden çok daha cüretkar bir internet gözetim programına sahip olduğunu ortaya çıkardı.

“Karma Police” olarak adlandırılan söz konusu program, Cornwall’da İngiltere sınırlarına ulaşan kıtalararası veri kablolarından web verilerine ulaşıyor ve küresel web trafiğinin dörtte birine sürekli erişim olanağına sahip oluyor.

İLGİLİ İÇERİK: New York’taki tarihi parkta bir Snowden ‘hayaleti’

Toplanan bu veriler, metaveri kategorisinde resmi olarak sınıflandırılıyor, fakat hükümet böylece internet kullanıcılarının ziyaret ettiği siteler, kullanıcı adları ve hatta şifrelerinin tam bir dökümüne de erişebiliyor. NSA’in kullandığı programların elde ettiği birçok veriyi kullanma hakkına sahip olması için bir mahkeme izni gerekirken, Karma Police’in böyle bir izne ihtiyaç duymadan tamamen özgür bir biçimde bu verilere erişebildiği görülüyor.

ingiliz karma police

İngiltere’nin istihbarat örgütleri, örneğin Kuran’dan alıntılar yapan herhangi bir internet radyosunu hedef alabiliyor ve ardından bu radyo istasyonunu dinleyenler hakkında bilgi elde etmek için Karma Police’in veritabanından yararlanabiliyor. ‘Cookie’ (tanımlama bilgisi) kullanan ağları izleyen bu program Skype, Yahoo ve Facebook gibi sitelerin kullanıcıları üzerinde çok daha geniş bir izleme olanağına sahip.

Söz konusu izleme programına verilen adın; İngiliz alternatif rock topluluğu Radiohead’in ünlü şarkısı “Karma Police”e doğrudan bir atıfta bulunması da oldukça ilginç olan bir diğer ayrıntı.

İLGİLİ İÇERİK: İspanya’da tarihe geçen iç güvenlik yasası protestosu

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...