Google ve NASA yeni bir kuantum bilgisayardan yararlanacak

Ünlü kuantum teknolojisi geliştirme merkezlerinden Quantum Artificial Intelligence Lab yeni ve oldukça güçlü bir donanım geliştirdi. Quantum AI Lab’ın bugün yaptığı bir açıklamada; Google, NASA ve Universities Space Research Association gibi kurumlarla işbirliği içinde yürütülen bir proje kapsamında, bu yılın başlarında tanıtılan ve bir “başyapıt” olarak nitelendirilen kuantum işlemci, D-Wave 2X‘nin söz konusu kurumların çeşitli projelerinde kullanılması üzere bir anlaşmaya varıldı. 1000 qubit‘ten (kuantum bit) fazla bir işlemci gücü olan bu makine halihazırda dünyanın en güçlü bilgisayarı olarak biliniyor. D-Wave 2X’in hem Google hem de NASA için zor optimizasyon problemlerini çözmesi için kullanılacağı tahmin ediliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Kuantum bilgisayarların yaratılmasına siz de katkıda bulunabilirsiniz

Bu qubit’lerin son derece kırılgan bir yapıda olması da aynı zamanda söz konusu bilgisayarın işlemcisinin yalnızca oldukça soğuk bir ortamda çalışabileceği anlamına geliyor. 2X’in ihtiyaç duyduğu standart sıcaklığın ise 15 millikelvin‘den daha düşük bir düzeyde olduğu belirtiliyor; ki bu da dış uzaydan bile daha soğuk bir ortam anlamına geliyor.

Google yetkilisi Hartmut Neven konuyla ilgili yaptığı açıklamada “D-Wave işlemcileriyle çalışmanın kuantum işlemleri için birçok model geliştirmeleri ve düzenlemelerine yardımcı olduğunu” belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Yeni nesil D-Wave sistemlerinin sağladığı gelişmelerden yararlanmak için sabırsızlanıyoruz.”

Daha önceki D-Wave işlemcilerine uygulanan benchmark testlerinde bilgisayarların aslında “kuantum hızında” çalışmadığına dair birçok eleştiri gelse de, söz konusu yeni modelin bunun için yeterince gelişmiş bir altyapıyla geldiği tahmin ediliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Işığın tuhaf kuantum hareketi laboratuvar ortamında görüntülendi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...