NASA, Mars yüzeyinde sıvı hâlde su bulunduğunu açıkladı

Nature Geosciences’ta yayınlanan yeni bir araştırma, Mars’ın yüzeyinde; gezegenin görece daha sıcak geçen mevsimlerinde sıvı hâlde su bulunduğunu gösteriyor. Söz konusu makalenin gösterdiği bu sonuçlara ise Kızıl Gezegen’in yörüngesinde, yüzeyi araştırmak için bulunan NASA’nın uzay aracı Mars Reconnaissance Orbiter’ın (MRO) elde ettiği veriler üzerinden ulaşıldı. Mars yüzeyinde değişen sezonlara göre ortaya çıktığı ve kaybolduğu bilinen tuhaf, karanlık çizgilerin kimyasal bileşenlerini analiz eden MRO, bu izlerin Mars yüzeyinde tepelerden aşağıya doğru akan tuzlu sular tarafından meydana getirildiğini doğruladı.

Mars’a dair en büyük gizmlerden birinin çözüldüğüne dair yaptığı duyurularla kamuoyunda da büyük bir heyecan yaratan NASA’nın açıklaması, Kızıl Gezegen’in yüzeyinde gerçekten sıvı hâlde su bulunup bulunmadığına dair tartışmayı da bir sonuca bağlamış gibi görünüyor. Daha önce, Mars’ta buz formunda su olduğu bilinse de, araştırmacılar bu suyun sıvı durumda korunabildiğine dair herhangi bir doğrulama yapmamışlardı. ABD’nin Uzay Ajansı ise bu sorunun cevabını artık bildiğimizi açıkladı.

İLGİLİ İÇERİK: Mars’a gidip geri dönmemeye karar veren 100 kişiyle tanışın

Söz konusu çalışma, Mars’ta bir biçimde su var olduğunu öne süren ilk araştırma değil. Bilim insanları tarafından daha önce öne sürülen bir teoriye göre Kızıl Gezegen’in 4 milyar yıl önce geniş bir okyanusa ev sahipliği yaptığı düşünülüyordu. Mars yüzeyinde bulunan keşif aracı Curiosity’nin elde ettiği en son bulgular ise Mars yüzeyinin altında sıvı hâlde su bulunduğuna işaret ediyordu. Mars’ta su olduğuna dair yıllardır ortaya atılan bu teoriler ve bulgular, NASA’nın bu son açıklamasının bilim insanları arasında bir tür eğlence malzemesine dönüşmesine de neden oldu. Aynı zamanda bu projede de görev alan Planetary Image Research Laboratory’den bilim insanı Alfred McEwen, Scientific American’a yazdığı bir makalede bütün bu çalışmaların şu ortak düzlemde buluştuğunu belirtti: “Tebrikler; Mars’ta 1000. defa su buldunuz!”

nasa mars su 2

Görsel: NASA/JPL/University of Arizona

Diğer yandan, Mars yüzeyinde sıvı halde su bulunduğuna dair ilk doğrudan kanıtı sunan bu araştırmayı yürüten ekip söz konusu suyun nereden geldiğini ya da ne kadar su bulunduğunu bilmediklerini açıkladı. Araştırma ekibinin üyelerinden, Georgia Tech’ten bilim insanı Lujendra Ojha, “bunun şu andaki en büyük gizem olduğunu” ifade etti. Bu konuda ortaya atılan teorilere göre, Mars yüzeyinin altında eriyen buz, yüzeye doğru sızdığı ya da yeraltı suları barındıran kayalardan oluşan bir yeraltı ağı yüzeye doğru çıkan bu suların kaynağını oluşturduğu düşünülüyor. NASA’nın şu an için en çok üzerinde durduğu açıklama ise, suyun hava neminden kaynaklandığı; yüzeydeki tuzların sıvı halde su yaratacak biçimde Mars atmosferindeki nemi yakaldığı yönünde.

nasa mars su 3

Görsel: NASA/JPL/University of Arizona

Mars yüzeyindeki sıvı haldeki suyun kaynağı ne olursa olsun, bu; Mars’ın potansiyel olarak hayatı (günün birinde Mars’ta koloniler kurabilirse, insan hayatını da) destekleyebileceğini göstermesi açısından oldukça heyecan verici bir haber. NASA şimdiden gelecekteki bir olası yerleşim için bu suyun potansiyel kullanımları üzerinde düşünmeye başladı. Buna göre bilim insanları H20’daki hidrojen ve oksijeni roket yakıtı elde etmek, seralardaki bitkileri sulamak, kolonicilerin su ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabilir.

nasa mars su 4

Görsel: NASA/JPL/University of Arizona

nasa mars su 5

Görsel: NASA/JPL/University of Arizona

İLGİLİ İÇERİK: Curiosity’nin gözünden Mars’ta günbatımı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...