Yeni The X-Files sezonundan iki yeni fragman

13 yıllık bir aranın ardından televizyon ekranlarına geri dönen Dana Scully ve Fox Mulder, “orada bir yerde olan gerçeği aramaya” devam ediyorlar. 2002’de sona eren sezonun ardından hikayenin kaldığı yerden devam etmesi beklenen yeni The X-Files (Gizli Dosyalar) sezonu Ocak ayında altı bölümlük bir mini seri olarak başlayacak. Uzaylılar, gizemli ve paranormal olaylar karşısında yüzleştikleri problemlerin üstesinden gelmeye çalışan iki FBI ajanının yeni maceralarına dair daha önce bazı kısa sahneler yayınlanmıştı. Geçtiğimiz günlerde de, dizinin yeni sezonunda Mulder ve Scully’nin nelerle karşı karşıya olacaklarını biraz daha açık bir biçimde gösteren iki yeni fragman paylaşıldı.

Önümüzdeki Ocak ayında gösterilmeye başlanacak olan yeni The X-Files bölümleri, Gillian Anderson ve David Duchovny’nin 2008’deki The X-Files: I Want to Believe filminden beri ilk defa bu ünlü karakterleri yeniden birarada canlandırması anlamına geliyor. The X-Files‘ın yeni sezonunun fragmanları bu anlamda eski sezonları hatırlatan birçok güzel ayrıntıya sahip. Mulder’ın “I Want to Believe” posterini tekmelediği ve Sigara İçen Adam’ı hatırlatan sigara sahnesi bu sahnelerden bazıları… Diğer yandan yeni fragmanlar günümüzde giderek daha da belirgin bir hâl alan ve NSA dökümanlarının ifşasıyla boyutları daha iyi anlaşılan sürekli gözetim altında olma haline de bazı göndermeler içeriyor: Ekranda görülmeyen bir karakter “Polislerle güvenliğimizi sağlıyorlar, bizi gözetiyorlar, bunun bizi daha güvenli hâle getirdiğini söylüyorlar,” dediğinde Mulder ona şu cevabı veriyor: “Hiç bu kadar tehlikede olmamıştık.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...