MIT, ışığın hareketini takip edebilen bir kamera üretti

MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştirilen yeni bir kamera saniyede bir trilyon kare fotoğraf elde edebiliyor. Halihazırda piyasada olan kameraların bu alandaki ortalamasının saniyede 24 kare olduğu göz önünde bulundurulduğunda söz konusu yeni teknolojinin ne kadar büyük bir gelişme olduğu daha iyi anlaşılabilir. Fotoğraf teknolojisinde ulaşılan bu nokta, bilim insanlarının evrendeki en hızlı şey olan ışığın hareketini bile fotoğraflamalarına olanak tanıyor.

Aşağıda görülebilen videoda, suyun içerisinde saatte 600 milyon mil (yaklaşık 965 milyon kilometre) hızla giden ışık fotonlarına ait deneysel bir video kayıt denemesi yer alıyor. Söz konusu hadisenin kendisi aslında bir nano saniyede gerçekleşse de, söz konusu kamera bunu yavaşlatarak aynı zaman dilimini 20 saniyelik bir periyoda yayabiliyor. New York Times yazarı John Markoff, MIT’teki icatla ilgili söyledikleri bir konuya dair bir bakış açısı kazandırması açısından oldukça ilginç: “Bir kurşun aynı suyun içerisinde aynı türden hızdaki hareketi bu kamera tarafından kaydedilseydi, ortaya üç yıl boyunca devam eden bir film çıkardı.”

Işığı doğrudan kaydetmek olanaksız olduğu için, bu kamera her bir görüntüyü yeniden yaratmak adına milyonlarca taramadan yararlanıyor. Bu sürece de femto-fotoğrafçılık adı veriliyor. MIT bünyesindeki projeye dahil olan araştırmacılardan Andrea Velten’e göre, “Evrende bu kamera için çok hızlı olan hiçbir şey yok.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...