‘Muhit’ uygulamasıyla yerel yönetimlerde söz sahibi olun

Genel seçimlerde anarşizme oy verse de yerelde belediyeden memnun olan “Anarşizmin kurucusu” Bakunin, birazdan bahsedeceğimiz bu uygulamayı nasıl yorumlardı emin değiliz fakat toplumsal yaşamın değişmesi açısından küçük ama gerçekçi adımlar atabilmek için yerel yönetimlerle daha etkin bir iletişim sağlayan Muhit uygulaması oldukça önemli bir hizmet sunuyor. İçinde yaşadığımız mahalle ve ilçelerde karşılaştığımız sorunlar hakkında insiyatif almak ve onun yönetimiyle rahatça iletişime geçmek birçoğumuz için aslında sürekli ertelenen bir gereksinim. Zira devlet ve bürokrasinin oluşturduğu tuhaf mekanizma, gündelik hayatımızda doğrudan etkisi olabilecek değişiklikler hakkında söz sahibi olma şansımızı giderek ortadan kaldırıyor.

muhit uygulama

Sosyal medya ve internetin sunduğu olanakları kullanarak geliştirilen bir uygulama olan Muhit, işte tam da bu problemi etkili ve pratik bir biçimde çözüme kavuşturmayı hedefliyor. Kullanıcılarının, oturdukları mahallelerdeki sorunları bir mobil uygulama ve internet sitesi üzerinden doğrudan belki de daha önce adını bile duymadıkları muhtarlara ileten, onlarla iletişime geçebilmelerini sağlayan Muhit, oluşan ortak taleplerin böylece daha büyük yönetim organlarına da iletilmesine olanak tanıyor.

Bigumigu’da yer alana habere göre, ‘Muhit‘in ardında bulunan ekip, ilk aşamada Kadıköy ve Beşiktaş gibi ilçelerin merkez belediyeleriyle iletişime geçerek bir pilot bölge oluşturmayı hedefliyor. Daha sonraki süreçte, Türkiye çapında nasıl bir etki yaratabilecekleri ve uygulamanın hangi bölgelere doğru genişleyeceği üzerinde durulacağı belirtiliyor.

Uygulamanın internet sitesi Muhit.co üzerinden platforma kaydolabilir, isteklerinizi ve fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

4 kişiden oluşan bir ekip tarafından geliştirilen Muhit, yerel yönetimlerde daha şeffaf ve daha katılımcı bir anlayış oluşturmayı, her geçen gün platformu geliştirmeyi ve yönetimin en küçük birimlerinden başlayarak fark yaratmayı hedefliyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...