Masumiyet Müzesi Londra’ya taşınıyor

Türkiye’nin Nobel ödüllü ilk yazarı Orhan Pamuk‘un 2008’de yayınlanan aynı adı taşıyan romanından esinlenerek oluşturduğu Masumiyet Müzesi, önümüzdeki yıl Londra’da The Somerset House’da ziyaretçilerle buluşacak. Bir aşk hikayesinin üzerinde temellenen söz konusu müze, romanın baş karakteri Kemal’in kuzeni Füsun’a ait çeşitli eşyaları, objeleri ve fotoğrafları topladığı bir tür sergi niteliğini taşıyor. Müzede yer alan 83 ayrı ahşap kutu romandaki 83 bölümü sembolize ediyor. Her bir kutuda, İstanbul’un 1975’ten bugüne dek geçirdiği 30 yıllık değişime de odaklanan çeşitli el sanatı çalışmaları ve diğer sanat eserleri de yer alıyor.

2014 yılında “Avrupa’da Yılın Müzesi” ödülüne layık görülen Masumiyet Müzesi, geçtiğimiz haftalarda da Venedik Film Festivali’nde ilk gösterimi yapılan bir belgesele de konu oldu. Yönetmenliğini İngiliz belgesel yapımcısı Grant Gee’nin üstlendiği, ‘Innocence of Memories: Orhan Pamuk‘s Museum and Istanbul‘ adlı 95 dakikalık filmin çekimleri çoğunlukla Beyoğlu’nda gerçekleştirildi. Metinleri, Pamuk’un çocukluk arkadaşı Füsun’un ağzından, Orhan Pamuk tarafından yazılan belgeselde Gezi Parkı direnişi ve Türkiye’nin son dönemde yaşadığı politik gelişmelere de yer veriliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Masumiyet Müzesi, Google’ın sanal müzelerine eklendi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...