Bu yılki Nobel Kimya Ödülü Aziz Sancar’ın oldu

Nobel Kimya Ödülü, aralarında bir Türk bilim insanının da yer aldığı üç kişiye verildi. Thomas Lindahl, Paul Modrich ve Aziz Sancar DNA onarımına dair yaptıkları çalışmalarla ödülü almaya hak kazandı.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, söz konusu ödüle dair yaptığı açıklamada; İsveçli Thomas Lindahl, Amerikalı Paul Modrich ve Türkiye ve ABD vatandaşı Aziz Sancar’ın yaptıkları çalışamaların “Yaşayan hücrelerin faaliyetleriyle ilgili temel bilgiler sağladığını” ifade etti.

Söz konusu çalışmaların özellikle yeni kanser tedavileri alanında birçok önemli gelişmeye vesile olacağı tahmin ediliyor.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi’ne verdiği ilk demeçte, Nobel Kimya Ödülü‘nü kazandığına dair haberi telefonla aldığını belirten 69 yaşındaki Aziz Sancar Kuzey Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışıyor.

Akademi’den kendisine yöneltilen “Türkiye’de kutlama olacak mı?” sorusunu “Eminim olacaktır” diye yanıtlayan Sancar, şöyle devam etti: “Mümkün olduğunca çok derslerime girmeye çalışacağım. Ama büyük olasılıkla programda aksamalar olacak. …Yıllardır yaptığım çalışmaların böyle tanınmış olmasına memnunum. Ayrıca ailem, memleketim ve sonradan edindiğim memleketim için de memnunum. Bu özellikle Türkiye için çok önemli.”

Nobel Kimya Ödülü‘nü kazanan diğer bilim insanı, Paul Modrich yaşıtı olduğu Sancar’la aynı fakültede çalışıyor. 77 yaşındaki Lindahl ise çalışmalarını Francis Crick Enstitüsü ve İngiltere Kanser Vakfı’nın Clare Hall Laboratuvarı’nda devam ettiriyor.

Alfred Nobel’in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık’ta düzenlenen bir törenle sahiplerine verilecek olan ödüller aynı zamanda 8 milyon İsveç Kronu (yaklaşık 3 milyon TL) gibi bir para ödülünü de içeriyor.

Nobel Barış Ödülü’nün sahibinin Cuma, ekonomi ödülünün ise Pazartesi günü açıklanması bekleniyor. Bu yılki Nobel Edebiyat Ödülü’nün kime verildiği ise yarın açıklanacak.

AZİZ SANCAR KİMDİR?

aziz sancar

Aziz Sancar

Kanser konusunda yaptığı önemli çalışmalarla dünya çapında adını duyuran Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde “sirkadiyen saat” (ritmik saat) buluşuna imza atmıştı.

1946 yılında Mardin’de dünyaya gelen, Sancar, ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu.

Nobel Kimya Ödülü geçen yıl yüksek çözünürlüklü görüntülemeye imkân veren mikroskop teknolojisini geliştiren Stefan Hell, Eric Betzig ve William Moerner isimli araştırmacılara verilmişti.

Nobel Ödülü’ne layık görülen bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ve eşi Gwen Sancar’ın adını taşıyan bir de vakıfları bulunuyor. Prof. Dr Sancar, ayrıca Türk Evi projesinin de kurucusu.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...