İlk özel uzay aracı 2017’de Ay’a iniş yapmayı hedefliyor

İsrail’deki bir özel organizasyon bünyesindeki bir ekip, 2017 yılının ikinci yarısında uzaya bir araç gönderip Ay yüzeyine iniş yapmak üzere bir anlaşmaya imza attı.

SpaceIL adlı bu özel girişimin söz konusu görev için Kaliforniyalı uzay teknolojileri firması SpaceX’in Falcon 9 roketinden yararlanacağı belirtildi. Yapılan anlaşma, aynı zamanda Google Lunar XPRIZE yarışmasında rekabet eden ekipler arasında SpaceIL’in bu doğrultuda bir kontrata imza atan ilk ekip olduğu anlamına da geliyor. Söz konusu yarışma, bir uzay aracıyla Ay yüzeyine iniş yapan ilk özel kuruluşa 30 milyon dolar para ödülü vadediyor.

İLGİLİ İÇERİK: Ay yüzeyi 2016’da reklam panosuna dönüşüyor

SpaceIL‘in uzay aracı Falcon 9 roketiyle yörüngeye fırlatılan tek araç olmayacak. Onunla birlikte, nihai hedefleri Dünya yörüngesi olan çeşitli uydular da bir kapsül içinde yer alacaklar. SpaceIL’in aracının da bulunduğu kapsül roketten ayrıldığında, uzay aracı yörüngede serbest kalacak ve Ay yüzeyine doğru yol almak için geliştirilen ileri teknolojiye sahip navigasyon sensörlerinden yararlanacak.

spaceil ay

Görsel: SpaceIL

SpaceIL‘in bu görevi başarılı olursa, İsrail; ABD, Rusya ve Çin’in ardından Ay yüzeyine bir uzay aracına iniş yapan dördüncü ve bunu bir özel finansman üzerinden gerçekleştiren ilk ülke olacak. Ve elbette, bu gelişme uzayın keşfi ve olası bir ticarileştirilmesi süreci için de, gezegenlerin ve galaksilerin Chuck Palahniuk’un Fight Club romanında tasvir edildiği gibi belki de marka adlarıyla anılmasının da önünü açmış olacak:

“Derin uzay araştırmaları hızlanınca her şeyin ismini şirketler koyacak. IBM yıldız gemisi, Microsoft galaksisi, Starbucks gezegeni…”

GOOGLE LUNAR XPRIZE YARIŞMASI

Kâr amacı gütmeyen ve büyük ölçüde yapılan bağışlarla ayakta duran özel bir kuruluş olan SpaceIL, Ay görevi için şimdiye kadar 50 milyon dolarlık bir bütçe harcadı. Organizasyon, bu giderlerinin karşılığını da muhtemelen XPRIZE ödülünü kazandıktan sonra almayı umuyor. SpaceIL’in bu ödülü kazanabilmesi için uzay aracını Ay yüzeyine indirmesi, bu aracın yüzeyde en az 500 metrelik bir alanı keşfetmesi ve yeryüzüne yüksek çözünürlüklü video ve görseller göndermesi gerekiyor. Ve bütün bunların hepsinin de 31 Aralık 2017’ye kadar tamamlanmış olması bekleniyor.

İLGİLİ İÇERİK: ‘New Horizons’ın alçak uçuşu ve Google ‘trendleri’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...