New Horizons, Plüton’un mavi gökyüzünü gösteren kareler elde etti

NASA’nın, Güneş Sistemi’nin yeni ufuklarını keşfetmek amacıyla uzaya gönderdiği New Horizons tarafından elde edilen ve geçtiğimiz günlerde uzay ajansı tarafından yayınlanan bu yeni görseller, cüce gezegenin oldukça sıradışı bir görüntüsünü sunuyor. Plüton‘u, etrafında mavi bir “pus”la gösteren bu fotoğraflar arasında, aşağıda da görülebileceği gibi cüce gezegenin yüzeyindeki buz formundaki suyu gözler önüne seren kareler de mevcut.

NASA’dan konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, Plüton‘u çevreleyen bu mavi gökyüzü, bir tür mavi ışık saçan “pus parçacıkları” tarafından biçimlendiriliyor. Söz konusu parçacıkların kendileri aslında muhtemelen gri ya da kırmızı renge sahip olsa da, ışığın yayılmasıyla ortaya böyle bir görüntü çıkıyor. NASA, bu mavi renge yol açan is benzeri parçacıklara, “tholin” adını verdi.

İLGİLİ İÇERİK: Plüton’un şimdiye kadar yayınlanan en detaylı fotoğrafları

Aşağıdaki görüntülerde de, Plüton‘un yüzeyindeki buz formundaki suyla kaplı bölgeler yer alıyor. Southwest Research Enstitüsü’nün bilim ekibinin üyesi Jason Cook, “Plüton’un geniş düzlüklerinin aslında açığa çıkmış buz formundaki suları göstermediğini, çünkü bunların gezegenin büyük bir kısmını kaplayan daha uçucu buzlarla kaplı olduğunu” belirtiyor ve şöyle devam ediyor, “Suyun diğer yerlerde değil de, neden belirli bölgelerde ortaya çıktığını anlamak, bizi gerçekten uğraştıran önemli bir mesele.”

plüton buz

Fotoğraf: NASA/JHUAPL/SwRI

İLGİLİ İÇERİK: NASA, New Horizons’ın sıradaki hedefini seçti

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...