Ankara’daki katliam için eylem çağrısı: #HayatıDurduruyoruz

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB 10 Ekim’de Ankara’da gerçekleşen katliam sonrası yaptıkları açıklamada grev ilan ettiklerini duyurdu. Söz konusu açıklamada “Ölen arkadaşlarımızı anmak, faşist katliamı protesto etmek için üç gün yastayız/12-13 Ekim’de grevdeyiz!” ifadelerine yer verildi.

DİSK VE KESK adına yapılan açıklamada “12 ve 13 Ekim’de ülkemizin ve çocuklarımızın aydınlık geleceğinin savaş ile değil barış ile kurulacağına inanan milyonlar hayatı durduracak…” denilerek greve çağrı yapıldı:

“Geçen her dakika, her saat, her gün yitirdiğimiz canlarımıza bir yenisi ekleniyor. Yüreğimiz kanıyor, öfkemiz artıyor, isyanımız büyüyor…

Yasımız devam ediyor…

12 ve 13 Ekim’de ülkemizin ve çocuklarımızın aydınlık geleceğinin savaş ile değil barış ile kurulacağına inanan milyonlar hayatı durduracak… Milyonlar katliama ortam hazırlayan, iktidar ve saltanat uğruna gözü dönenleri lanetleyecek…

Tüm işyerlerinde iki günlük grevimiz 12 Ekim Pazartesi günü başlıyor.”

Resmi rakamlara göre 97 kişinin yaşamını yitirdiği Ankara’daki bombalı saldırılar ülke çapındaki eylemler ve grev kararlarıyla protesto ediliyor. Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, saat 10:04’te İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Hastanesi girişinde anma eylemi yapıldı.

hayatı durduyoruz

Görsel: Sendika.org

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da üyelerinin bulunduğu iş yerlerinde saat 10.04’te bildiri okunacağını açıkladı. Çerkezoğlu, ortak etkinliğin ise Çapa Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirileceğini ifade etti.

Anma eyleminin yapıldığı bir diğer adres ise katliamın yaşandığı Ankara Tren Garı önü oldu. Buradaki anmaya da çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü, sendika temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

İzmir’de, Ankara’daki terör saldırısına tepki nedeniyle belediye otobüsleri mesaiye 1 saat geç başladı. Ankara’daki terör saldırısının ardından Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) aldığı grev kararı kapsamında İzmir’deki belediye otobüsleri 1 saat çalışmadı.

hayatı durduruyoruz

Görsel: Sendika.org

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...