Hawking: ‘Yapay zekanın tehlikeli olması için kötücül olması şart değil’

Kullanıcılarının çeşitli bağlantıları paylaşabildikleri gibi kendi yazılarını da yükleyebildikleri sosyal haber sitesi Reddit tarafından düzenlenen AMA (Ask Me Anything) köşesinin son konuğu ünlü bilim insanı Stephen Hawking oldu. Yaşayan en ünlü fizikçi olarak Hawking, söz konusu web sitesinin kullanıcıları tarafından Temmuz ayından beri biriktirdikleri soruları geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen bir oturumda yanıtlama fırsatı buldu. Hawking’in katıldığı bu AMA, yapılan 9000’in üzerinde yorumla şimdiye kadar Reddit tarafından ev sahipliği yapılan en kalabalık üçüncü etkinlik oldu.

Söz konusu etkinliğin daha önceden de belirlenmiş olan odak noktası yapay zeka teknolojileriydi. Zira, geçtiğimiz aylarda Hawking; ünlü düşünür Noam Chomsky ve girişimci Elon Musk gibi önemli kamusal figürlerle birlikte, insanlığı yapay zeka sistemleri geliştirirken daha dikkatli olmaya çağıran bir bildiriye imza atmıştı.

İLGİLİ İÇERİK: Google, sizinle hayatın anlamını tartışabilen bir ‘chatbot’ üretti

Hawking Reddit etkinliğinde, aslında daha çok halihazırda ABD ordusunda kullanılmaya başlanan türden otonom özellikteki silah teknolojilerine yönelik olan söz konusu açık mektuptaki ifadeleri biraz daha ayrıntılandırma olanağı buldu. Ünlü bilim insanı, geleceğe dair yaptığı tahminler açısından, kendisi için asıl problemin kötücül bir yapay zekaya sahip olan makineler değil, gerçekten yetenekli makineler olduğunu belirtti. Bir süper zeki yapay zekanın kendi amaçlarına ulaşmak konusunda son derece yetkin olacağını belirten Hawking şöyle devam etti: “Ve eğer bütün bu amaçlar bizim kendi amaçlarımızla aynı doğrultuda değilse, işte o zaman başımız dertte demektir.”

Diğer bir ifadeyle, Hawking; yapay zeka teknolojisinin; gelecekte bütün bir insan ırkını yeryüzünden silme gibi bir olasılığı varsa, bunun haince bir yok etme kumpasıyla değil de, yaptıkları şeylerin neden olduğu bir tür tamamlayıcı ve ikincil bir hasar biçiminde gerçekleşebileceğine işaret ediyor. Hawking ve diğer önemli figürler de işte tam da bu yüzden yapay zeka teknolojileri üzerinde bir tür insan kontrolünün sürdürülmesinde ısrar ediyor. Zira, söz konusu teknolojinin gerçekleştirmeye devam ettikleri doğrudan insanlığı yok etmeye yönelik olmasa da ve kötü niyetli bir amaca sahip değilmiş gibi dursa da, elde edilen sonuç bütün bir insanlığın yok oluşu anlamına gelebilir.

İLGİLİ İÇERİK: Mutluluğun resmini çizen robot: ‘Chappie’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...