İsveç’te sakallı bir hipster grubu IŞİD üyeleri oldukları gerekçesiyle tutuklandı

İsveç’in kırsal bölgesinde, yanlarında siyah bir bayrak taşıyan bir grup sakallı adam fotoğraf çekimi esnasında, IŞİD üyesi oldukları düşünülerek polis tarafından gözaltına alındılar.

The Guardian’da yer alan habere göre, Andreas Fransson geçtiğimiz Cumartesi günü polis tarafından gözaltına alınmadan önce arkadaşlarıyla birlikte İsveç’in güneyinde yer alan Brahehus kalesinin yıkıntıları arasında dolaşıyordu. Bearded Villains (Sakallı Kötü Adamlar) adlı hayırseverlik işleri yapan bir organizasyonun üyesi olan Fransson, The Guardian’a verdiği demeçte, polisin kendilerine “araç kullanan birisinden IŞİD teröristlerinin biraraya toplandığına dair bir şikayet aldıklarını söylediğini” ifade etti.

İLGİLİ İÇERİK: ‘Mısırlı hipster’lar’

Durumun farkına varan polis memurlarının “sağlam bir kahkaha attıklarını” belirten halkla ilişkiler uzmanı Fransson, ardından polislerin “yüzlerinde bir gülümsemeyle” arabalarına geri döndüklerini söyledi.

bearded villains ışid

Yanlışlıkla IŞİD üyeleriyle karıştırılan İsveç’teki Bearded Villains grubunun fotoğraf çekiminden bir kare. Fotoğraf: Jason Mellström, Studio Mellström

Fransson, organizasyonlarının siyah bir arkaplan üzerinde iki çapraz kılıç şeklindeki bayrağının, söz konusu terörist grupla kolaylıkla karıştırılabileceğini de ekledi ve şöyle devam etti: “Biz, ABD’de ortaya çıkan, adaletsizliğe, homofobiye, ırkçılığa ve baskıya karşı savaşan Bearded Villains adlı derneğin bir parçası olan bir kulübün üyeleriyiz. Bu bayrak da dünyanın dört bir yanında bir kulüpten diğerine dolaşıyor ve biz de onu kendi topluluğumuza göstermek için bayrakla fotoğraf çekiliyoruz. Bu aslında komik bir hadiseydi fakat yine de yaptığımız yardım işini düşünürsek, IŞİD‘le karıştırılmak utanç verici.”

İLGİLİ İÇERİK: Suriyeli ünlü arkeolog IŞİD’le işbirliği yapmadığı için öldürüldü

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...