MIT, şekil değiştirebilen ve çeşitli yapılar inşa edebilen bir ekran üretti

ABD’nin en önemli üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology’ye (MIT) bağlı Tangible Media Lab adlı bir laboratuvar, dijital verileri kullanarak fiziksel formlar üretebilen bir 3D ekran teknolojisi geliştirdi. inFORM adı verilen “dinamik biçimli bir ekran” düşüncesine dayanan bu proje kapsamında, bir dizi iğne ve aktüatör üzerinden, onunla etkileşime geçen bir kullanıcıya tepki veren ekran fiziksel olarak şekil değiştirebiliyor. Söz konusu teknolojiyi zaman içerisinde biraz daha geliştiren MIT, bir tür pim “pikselleri” kullanarak bloklardan oluşan yapılar inşa edebilen, Kinetic Blocks adlı yeni bir projeye imza attı.

mit kinetic blocks

inFORM’la benzer bir işleyişe sahip olan Kinetic Blocks, Microsoft’un hareket algılama özelliğine sahip Kinect adlı cihaz tarafından okunan uzamsal bilgilerden besleniyor ve böylece fiziksel objelere karşılık verebiliyor. inFORM projesinde de nesneler gerçek zamanlı olarak manipüle edilebilirken, bu yeni proje sayesinde bu çok daha hızlı ve etkili bir biçimde yapılabiliyor. Bu sayede çeşitli yapılar oluşturmak ve hatta onları parçalarına ayırmak için blokları algılamak, yönlendirmek ve bir yere yığmak mümkün olabiliyor. Bu yenilikçi ekran teknolojisi aracılığıyla, bu yapılar inşa edilmek üzere dijital bir hafızada depolanabiliyor. Ayrıca, doğrudan bir kullanıcının, başka nesnelerle özel yollarla etkileşime geçen kinematik bloklarla etkileşime geçebilmesi de olanaklı hale geliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Apple’ın yeni 3D Touch özelliği ve zihin-beden düalizmi

Zihin ve beden dualizmini başka bir boyuta taşıyacak olan bir yaklaşımın önemli bir adımı olarak değerlendirilebilecek olan inFORM, MIT’nin Radical Atoms adı verilen gelecek vizyonu açısından da son derece heyecan verici bir gelişme. Söz konusu gelecek vizyonu, bütün dijital verilerin fiziksel bir mekanda fiziksel nesnelerle etkileşime geçebilmesi düşüncesi üzerinde temelleniyor. Bu verileri gerçek dünyada tamamen yeni şeyler inşa etmek için kullanan Kinetic Blocks da, işte bu fikrin bir tür doğal gelişimi niteliğinde.

Proje üzerinde çalışan ekipte yer alan araştırmacılardan Philipp Schlosser, Wired’a yaptığı açıklamada, “bunu sanki ilk bilgisayarlardan biriymiş gibi gördüklerini; onların da başlangıçta büyük ve hantal olduklarını ve yalnızca birkaç şey yapabildiklerini” söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Gelecekte bunun istediğiniz her şeyi kontrol etmekte kullanabileceğiniz; çok yönlü, büyük bir makine hâline geleceğini umuyoruz.”

İLGİLİ İÇERİK: Yerçekimine meydan okuyan 3D yazıcı Amsterdam’da köprü inşa edecek

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...