ABD hükümeti, bütün drone’ları kayıt altına almayı planlıyor

ABD hükümeti yakın bir gelecekte, sıradan tüketiciler de dahil olmak üzere satın alınan bütün drone cihazları için resmi bir kayıt şartı gibi bir zorunluluk getirmeyi planlıyor. NBC News‘te yer alan habere göre, ABD’nin Ulaştırma Bakanlığı tarafından Pazartesi günü yapılması beklenen bir açıklamayla söz konusu drone kayıt zorunluluğu için yapılacak duyuruda, uygulamanın Noel tatiliyle birlikte yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor. Bu tarih seçiminin de bilinçli bir tercih olduğu oldukça açık, zira ülkedeki popüler bir hediye tercihi olan drone’ların satışlarının Noel zamanında oldukça yüksek olduğu biliniyor.

Ulaştırma Bakanlığı tarafından oluşturulacak bir çalışma ekibinin de drone üreticilerinin bir kayıt süreci oluşturmalarını sağlayacağı ve böylece gelecekteki drone sahipleri için bu işlemlerin kolaylaştırılacağı belirtiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Drone kameralarla kaydedilen Çernobil görüntüleri

Bu uygulamalar ve kayıt süreciyle birlikte drone endüstrisinin çok daha sıkı bir biçimde kontrol edileceği ve drone satıcıları ve kullanıcılarının daha büyük sorumlulukları olacağı söylenebilir. Geçtiğimiz aylarda ülkede yaşanan çeşitli vakalar uzaktan kumandalı drone’ların ve benzeri ticari hava araçları için çeşitli önlemler alınması gerektiğini gündeme getirmişti. ABD’de polisin de ayrıca daha sıkı drone yasaları için düzenli olarak hükümete bir çağrı yaptığı biliniyor.

ABD’nin Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılacak olan resmi açıklamaya kadar, ülkedeki drone kullanıcılarının kafalarında da bazı soru işaretleri oluşmuş durumda. Zira bu uygulamanın ne kadar geriye gideceği ve daha önceden satın alınmış drone’ları da kapsayıp kapsamayacağı merak konusu. Hükümet yetkililerin drone’ları sınıflandırmak için ne gibi kriterler kullanacakları, insanların drone’larını özel olarak satarken nasıl bir kayıt sürecine ihtiyaç duyulacağı da diğer sorular arasında. Diğer yandan, önümüzdeki aylarda ABD’de yürürlüğe geçmesi beklenen drone kayıt uygulamasının bir benzerinin yakın bir gelecekte, drone’ların giderek yaygınlaşacağı başka ülkelerde de geçerli olacağını şimdiden öngörebiliriz.

İLGİLİ İÇERİK: Sovyet döneminin gizemlerinden ‘Tesla Kulesi’ havadan görüntülendi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...