Sokak sanatçılarından Homeland’e grafiti süprizi

ABD’nin ‘küresel teröre’ karşı verdiği mücadeleyi konu alan televizyon dizisi Homeland‘in bir bölümünde, kendilerinden Arapça duvar yazıları yazmaları istenen sokak sanatçılarının dizinin yapımcılarına bir sürpriz hazırladığı anlaşıldı.

Beşinci sezonu Berlin’de çekilmeye devam eden Homeland için şehirde kurulan sette Suriye ve Lübnan sınırındaki bir mülteci kampı sahnesi için duvarlara sokak yazılarının yazılması gerekiyordu. Dizinin prodüksiyon şirketi, söz konusu sahnelerin yeterince gerçekçi görünmesi amacıyla Berlinli bazı sokak sanatçılarıyla anlaşıp setin duvarlarına Arapça harflerle, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yanlısı bazı yazıların yazılmasına karar verdi.

Soldaki grafitide, "Özgürlük... şimdi 3D'de"; sağdakinde ise "Homeland karpuzdur" (dizinin ciddiye alınmaması gerektiği anlamına gelen bir tabir) yazıyor. Fotoğraflar: Heba Amin, Caram Kapp ve Stone

Soldaki grafitide, “Özgürlük… şimdi 3D’de”; sağdakinde ise “Homeland karpuzdur” (dizinin ciddiye alınmaması gerektiği anlamına gelen bir tabir) yazıyor. Fotoğraflar: Heba Amin, Caram Kapp ve Stone

Fakat, bu amaçla şirketin anlaştığı üç Arap grafiti sanatçısı, Homeland‘in Arap ve Müslümanları genel olarak kötü gösterdiği gerekçesiyle çeşitli eleştiriler alan diziye bir sürpriz hazırlayacaklardı.

Hema Amin, Caram Kapp ve Stone adlı üç sanatçı, setin duvarlarına Esad yanlısı yazılar yerine “Homeland ırkçı”, “Homeland bir şaka ama biz buna gülmüyoruz”, “Homeland üçkağıtçı” gibi, diziye ironik bir biçimde eleştiren mesajlar yazdılar.

Grafiti sanatçılarının bu süprizi, söz konusu bölümün 11 Ekim’de yayınlanmasıyla ortaya çıktı. Duvar yazılarının göründüğü sahneler oldukça kısa olsa da, birçok seyirci bunların farkına vararak yazıların anlamlarını sosyal medyada paylaştı.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...