Gerçek 2015’te ‘Geleceğe Dönüş’

Marty McFly ve Doktor Brown, 2015’in Back to The Future (Geleceğe Dönüş) üçlemesinde betimlenen fütüristik versiyonu yerine bugün içinde bulunduğumuz ‘gerçek’ 2015’e bir zaman yolculuğu gerçekleştirselerdi, tepkileri nasıl olurdu? College Humor tarafından hazırlanan aşağıdaki video işte tam da bu sorunun cevabını, biraz da ironik ve eğlenceli bir biçimde bulmaya çalışıyor.

Söz konusu animasyon klipte, 2015’e gelen Marty ve Doktror Brown’un etraflarındaki hiçbir şeyin aslında hiç de fütüristik görünmediğini fark ederek hayal kırıklığına uğradıkları görülüyor. Zira tıpkı bizim de halihazırda deneyimliyor olduğumuz 2015’te olduğu gibi animasyonda etrafta hoverboard’larıyla dolaşan hiç kimse yok. Bunun yerine kesinlikle çok daha az havalı elektrikli scooter gibi şeylere binen birkaç kişiye rastlanıyor. Marty, DeLorean’ın füzyon reaktörünü etraftan topladığı çöp parçalarıyla çalıştırmayı denediğinde de bunun henüz mümkün olmadığını ve geleceğin arabalarının hala fosil yakıtlarla çalıştığını öğreniyor.

Dahası, Marty, Geleceğe Dönüş‘te giydiği otomatik bağcıklı spor ayakkabıları yerine, animasyonun gerçek 2015’inde etrafa uyum sağlamak adına Crocs ayakkabıları giymek zorunda kalıyor. Marty’nin kıyafetlerinin gerçek 2015’e uyarlanması bununla da sınırlı değil. McFly, gelecekte yaşayan bir genç gibi görünebilmek için skinny pantolon, kareli gömlek ve tuhaf bir Kanye West gözlüğü takıyor.

Marty McFly ve Doktor Emmett Brown’ın filmde geleceğe gittikleri gün olan 21 Ekim 2015’e birkaç gün kala etrafta büyük bir Back to the Future gürültüsü koparılıyor olsa da, bu eğlenceli parodi animasyon hem bizim 2015’imize hem de bu Geleceğe Dönüş Günü muhabbetine dair en anlamlı sözü söylemiş oluyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...