Platon’un ünlü Mağara Alegorisi için hazırlanan animasyon

Ünlü bilim kurgu yazarı Philip K. Dick, gerçekliğin “ona inanmayı bıraktığınızda dahi kaybolmayan şey olduğunu” yazmıştı. Dick’in romanlarının en önemli temalarından biri olan gerçekliğin sorgulanışı; 20. yüzyılın en önemli zihinlerinden birinin okuyucularını; gözlemleyebildiğimiz şeylerin aslında gerçekten öyle olup olmadıklarına dair düşünmeye iten en etkili yollardan biri oldu. Nihayetinde, adına gerçeklik dediğimiz şeye dair sahip olduğumuz bütün bu deneyimlerin, aslında kusurlu ve sınırlı algımızın bir ürünü olduğu gerçeği, ancak hiçbir şeyi bilmediğimizi bildiğimizden emin olabileceğimizi gösteriyordu.

İLGİLİ İÇERİK: Platon’un ünlü Symposion diyaloğunu modern zamanlara uyarlayan film

Dick’in romanlarından yaklaşık 2400 yıl kadar önce, Batı felsefesinin kurucusu olarak kabul edilen Platon, ünlü ‘mağara alegorisi’ aracılığıyla yine bu aynı meselenin bir serimini gerçekleştirdi. Filozofun en önemli yapıtlarından Devlet’tin yedinci kitabındaki gerçekliğin bu sorgulanışı, hayatın anlamı ve gerçekliğin doğasına dair muhtemelen tarihin en ustaca yapılmış betimsel araştırması olmaya devam ediyor:

“Şimdi, bilgi ve bilgisizlik bakımından insan tabiatını şöyle tasarla: Bir çeşit yeraltı mağarasında yaşayan insanlar düşün. … Bu insanlar çocukluklarından beri orada ayaklarından ve boyunlarından zincire vurulmuş olarak oturuyorlar, öyle ki ne bir yere kımıldayabiliyorlar, ne de önlerinden başka bir yeri görebiliyorlar…” (-Devlet, Platon, Sosyal Yayınlar)

TED-Ed tarafından hazırlanan aşağıdaki bu video da, Platon‘un bu ünlü meseline dair oldukça şık bir sentez ve yorumla geliyor. Filozofun binlerce yıldır aynı güncellikle etkisini sürdüren bu bilgeliği, insan deneyimine dair bazı en temel soruları aydınlatış biçimi, bu eğlenceli animasyonla birleşerek bilginin kaynağı ve gerçekliğin özüne dair yeniden düşünemizi sağlıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Paris’te sergilenmeye başlanan bu heykeller Platon’dan ilham alınarak yapıldı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...