Nike’ın otomatik bağcıklı ayakkabıları ‘Geleceğe Dönüş Günü’nü kurtarabildi mi?

Daha önce bir çift ayakkabının bu denli büyük bir alkış alabileceğini tahmin etmiş miydiniz? Söz konusu ayakkabılar, Geleceğe Dönüş‘ün kahramanı Marty McFly’ı canlandıran Michael J. Fox’un geleceğe gittiği gün olan 21 Ekim 2015’te giydiği, otomatik bağcıklı spor ayakkabıların gerçek 21 Ekim 2015’teki gerçeğe dönüşmesi anlamına geliyorsa, bu aslında elbette anlaşılabilir bir tepki.

Fakat Nike tarafından üretilen, otomaik bağcıklı Air Mags modellerinin bu denli ilgi görmesinin altında “geleceğe dönüş” yapan bir nostalji duygusunun yanında muhtelemen bir şey daha var. O da, söz konusu ayakkabı modelinden elde edilecek bütün gelirin Parkinson hastalığına yakalanan Michael J. Fox’un girişimleriyle kurulan ve bu hastalığa bulmak için çeşitli çalışmalarda bulunan Michael J. Fox Vakfı’na bağışlanacak olması. Halihazırda, Nike; Michael J. Fox’un gerçek 21 Ekim 2015’te filmde öngörüldüğü gibi tam da bu ayakkabılara sahip olmasını sağladı. Fakat, izleyicilerin bu modele kavuşmaları için 2016’yı beklemeleri gerekecek.h3

İLGİLİ İÇERİK: Gerçek 2015’te ‘Geleceğe Dönüş’

Geleceğe Dönüş Günü olan 21 Ekim 2015 akşamı, Jimmy Kimmel Live’da söz konusu ayakkabıyı görücüye çıkartan Michael J. Fox, Air Mags’lerdeki “otomatik bağcıkların” nasıl çalıştığını kenarlardaki tuşlara basarak gösterdi. Fox Vakfı tarafından Facebook üzerinde yapılan bir açıklamada, söz konusu modelin kar amacı gütmeden piyasaya sürülecek olmasının, satışları daha da arttırmasını ve Parkinson hastalığına en kısa sürede bir çare bulunmasına yardımcı olacağını umdukları belirtildi.

Yine aynı akşam, Jimmy Kimmel Live’ın açılışı Marty McFly ve Doktor Brown’un sahneye zaman makinesine dönüştürülmüş bir DeLorean’la çıkmasıyla yapıldı. Aşağıda görülebilen bu eğlenceli anlarda, Marty ve Doktor’un bizim 21 Ekim 2015’imizden hiç memnun olmadıkları anlaşılıyor:

İLGİLİ İÇERİK: ‘Geleceğe Dönüş’ün film müzikleri harika bir tasarımla geliyor

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...