Ukrayna’daki bir Lenin heykeli Darth Vader’a dönüştürüldü

Rus sosyalist devrimci, Ekim Devrimi’nin lideri ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu Vladimir Lenin, öyle görünüyor ki son zamanlarda Ukrayna’daki popülerliğini ya da itibarını giderek yitiriyor. Ülkede halen Sovyet döneminden kalma birçok heykel bulunsa da, son dönemlerde bunların büyük bir kısmının indirildiği ve ortadan kaldırıldığı biliniyor. Fakat, bunlardan Lenin’e aite olanlardan bir tanesi ise biraz daha sıradışı bir muameleye maruz kaldı.

Ülkenin güneyindeki Odessa kentinde yer alan söz konusu Lenin heykeli, ‘kapitalist’ Hollywood’a ait mitolojik evrenin bir karakteri, Darth Vader‘a dönüştürüldü. Star Wars’un yarattığı bu evrene gösterilen ilgi eski Sovyet ülkelerinde de giderek arttıkça, efsanevi komünist liderin Hollywood’un en ünlü kötü adamlarından biri, Darth Vader‘a dönüşmesi de belki de kaçınılmazdı.

lenin darth vader

Fotoğraf: @sentientsven / Instagram

Odessa’daki terk edilmiş bir fabrikanın bahçesinde bulunan orijinal heykelin, şehir meclisinin aldığı bir kararla yıkılacağı duyurulduktan sonra, Burning Man festivalinde de bazı işleri sergilenen sanatçı Alexander Milov alternatif bir öneriyle gelerek, Lenin heykelini Darth Vader‘a dönüştürmeyi teklif etti. Milov’un bu önerisi kabul edildikten sonra, yeni Vader heykelinin başlığı da, alanda ücretsiz bir Wi-Fi desteği sağlayan bir bağlantı merkezine dönüştürüldü.

milov darth vader

Fotoğraf: @fastorius / Instagram

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...