David Bowie’nin yeni albümü ‘Blackstar’ın çıkış tarihi duyuruldu

David Bowie‘nin “Blackstar” adı verilen yeni albümünün önümüdeki Ocak ayında yayınlanacağını duyuruldu.

The Times‘ta yer alan habere göre, Bowie New York’taki Magic Shop adlı bir stüdyoda yerel caz müzisyenleriyle çalışarak yedi şarkıdan oluşan yeni bir koleksiyon oluşturdu. Albümle aynı adı taşıyan ilk single “Blackstar”ın 19 Kasım’da yayınlanacağı belirtiliyor. Daha önce, yeni bir İngiliz TV dizisi “The Last Panthers”ın tema müziği olarak kullanılacağı da ortaya çıkan söz konusu şarkı aynı zamanda Bowie’nin Enda Walsh’la birlikte yazdığı müzikali “Lazarus”ta da çalınacak.

İLGİLİ İÇERİK: David Bowie, ‘The Last Panthers’ için enfes bir jenerik müziği hazırladı

The Times, David Bowie‘nin iki yıllık bir aradan sonra çıkardığı bu yeni albümün yetmişlerin Alman grupları Can ve Kraftwerk’i de hatırlattığını ifade ediyor. Yine oldukça sıradışı olduğu söylenen yeni albümün ayrıca, Gregoryan ilahiler, soul, çeşitli elektronik ritimler ve Bowie’nin uzaktan gelen vokalleriyle dikkat çektiği belirtiliyor.

David Bowie‘nin 2013 yılında yayınlanan en son albümü The Next Day adını taşıyordu. Blackstar’la birlikte, Bowie’nin uzay ve galaksi etkileşimli dönemine bir dönüş yaparak, “Earthling”, “The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars” ve “Space Oddity” gibi albümleriyle oluşturduğu çizgiyi devam ettireceği görülüyor.

“Blackstar”ın, Bowie’nin 69. doğum günü olan 8 Ocak 2016’da yayınlanması bekleniyor.

İLGİLİ İÇERİK: David Bowie’nin yaratıcılığının işaretlerini veren 75 kitap

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...