Yeni jenerasyonun %68’i ‘dijital göz zorlanması’ndan yakınıyor

1981-1996 yılları arasında doğan yaklaşık her 10 kişiden dördü ve 1965-1980 yılları arasında doğanların üçte birinin günde en az dokuz saatlerini bir dijital cihazın ekranına bakarak geçirdikleri ve bu kişilerin gözlerinin ciddi bir sağlık riskiyle karşı karşıya olduğu ortaya çıktı.

The Vision Council tarafından yapılan bir çalışmaya göre, 1981-1996 yılları arasında doğan ve Y kuşağı olarak adlandırılan gruba dahil olan bireylerin yüzde 68’inin “dijital göz zorlanması” (“digital eye strain”) olarak adlandırılan bir rahatsızlığın etkinlerinden yakındıkları belirtildi.

İLGİLİ İÇERİK: Karakter ve duygulardan uzaklaştırılan insan gözüne bir bakış

Dijital göz zorlanmasına birçok etkenin biraraya gelmesi neden olsa da, bunun en önemli nedeni bilgisayar, televizyon, tablet ya da telefon ekranları gibi parlayan bir ekrana uzun süre bakmak olduğu biliniyor.

‘DİJİTAL GÖZ ZORLANMASI’ NEDİR?

Özellikle ekranda zor anlaşılan, bulanık görseller ve küçük yazılar odaklanma konusunda bir zorlamaya neden olduğu için ekrana bakarken daha az göz kırpıyoruz ve bu da gözlerde kurumaya ve tahrişe neden oluyor.

Dijital ekranlardan yayınlanan ve “HEV” ışığı (high-energy visible: ‘görülebilir yüksek enerji’) olarak da adlandırılan mavi ışık da genel olarak bu göz zorlanmasını arttırıyor. Vision Council’in raporuna göre, söz konusu araştırmalar mavi ışığa sürekli maruz kalan gözlerin retina hücrelerinde de bir hasar meydana gelebiliyor.

Dijital göz zorlanmasının belirtileri arasında; göz kırmızılığı, kuruluğu ya da tahrişi, göz yorgunluğu, bulanık görüş, göz sulanması ve baş ağrıları yer alıyor.

dijital ekran göz

Fotoğraf: Flickr, Nico Cavallotto

EKRANDAN MÜMKÜN OLDUKÇA UZAKLAŞIN

Dijital göz zorlanmasının önüne geçmenin en basit yolunun dijital ekranlara bakmaya olabildiğince çok ara vermek olduğu belirtilse de, bu araların tam olarak hangi sıklıklarla alınmasına dair farklı görüşler var. Vision Council, her 20 dakikada 20 saniyelik bir ara verilmesi ve en az 5-6 metre uzakta bulunan bir noktaya bakılmasını öneriyor.

Kanada Çalışma Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, her bir saatin ardından ekrandan beş dakika uzak kalınması gerektiğini söylüyor.

İngiltere’nin Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği (HSE), 50-60 dakikanın ardından 5-10 dakilalık aralar öneriyor.

İLGİLİ İÇERİK: Yakın çekimde başka dünyalara aitmiş gibi görünen hayvan gözleri

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...