Avrupa Birliği’nde internetin geleceği oylanıyor

Avrupa Birliği‘ndeki internet kullanımın kaderi yarın Avrupa Parlamentosu’nda yapılacak olan bir oturumla belirlenecek. Ağ tarafsızlığına (‘net neutrality’) dair çeşitli düzenlemeler getiren yasa tasarısına, birçok aktivist tarafından internetin geleceği açısından endişeyle bakılıyor.

Salı günü gerçekleştirilecek olan oylamada, Avrupa Parlamentosu’na üye olan temsilciler internette ağ tarafsızlığını korumayı hedefleyen bir öneriyi karara bağlayacaklar. Söz konusu ağ tarafsızlığı ilkesi, internet servis sağlayıcılarının bütün web trafiğine, bazı servislere diğerlerinin karşısında ayrıcalık tanımadan hepsine eşit bir biçimde yaklaşılması anlayışına dayanıyor. Önerilen tasarıyla Avrupa Birliği‘ndeki internet servis sağlayıcılarının en azından görünüşte web’i açık ve eşit bir platform yapmayı hedefleyerek daha hızlı bağlantılar için bazı internet sitelerinden para talep edilmesinin büyük ölçüde önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Fakat, söz konusu yasanın aslında büyük boşluklarla beraber geldiği ve bunların da yasanın koruyacağını iddia ettiği en temel ilkelerin içini boşaltabileceği belirtiliyor.

Stanford Üniversitesi’nde hukuk profesörü Barbara van Schewick, konuyla ilgili The Verge‘e yaptığı açıklamada, “Daha hızlı hatta olmak için yeterince para ödeyen büyük firmaların daha yüksek fiyat sunacağını” belirtiyor ve “bu parayı ödeyemeyen küçük firmaların da pazar dışı kalacağını” öne sürüyor. Avrupa’nın gelecekte böylece daha zayıf bir ağ tarafsızlığına sahip oalcağını belirten van Schewick, internetin giderek daha pahalı ve daha kapalı bir platforma dönüşeceğini ifade ediyor.

Bu yasa tasarısının, okunmayacağı için sınıflandırılamayan şifrelenmiş verileri de tehdit ettiği düşünülüyor. Aktivistler, bu yasa tasarısıyla internet servis sağlayıcılarının sınıflandıramadıkları şifrelenmiş verilere erişimi yavaşlatacaklarını ve bunun da hükümetin kullanıcılar üzerinde gözetim olanağını arttırarak tüketici gizliliği üzerinde ciddi tehlikeler yaratacağını söylüyorlar.

Yarın oylanacak yasa kabul edilirse halihazırda Hollanda ve Slovenya’da uygulanan bu yasa bütün Avrupa Birliği‘nde geçerli olacak. Aktivistler, yasanın hiçbir değişikliğe uğramadan kabul edilmesi halinde bunun yatırım, pazar rekabeti ve tüketici gizliliği açısından yıkıcı yetkileri olacağını düşünüyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...