Gezi Parkı davasında doktorlara verilen hapis cezası protesto edildi

Bir grup doktor, geçtiğimiz günlerde açıklanan bir mahkeme kararıyla, Gezi Parkı olayları davasında “Camiyi kirletmek”le suçlanan meslektaşlarına destek vermek için Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii önünde protesto gösterisi düzenledi.

Gezi Parkı direnişiyle ilgili olarak olaylar esnasında polis şiddetinden kaçarak Dolmabahçe Bezm-i Alem Camii’ne sığınanlar ve yaralılara müdahelede eden 2 doktorun da yer aldığı 255 sanııklı dava karara bağlanarak, doktorlara 10’ar ay hapis cezası verilmişti.

Gezi Parkı direnişi boyunca polis şiddetine maruz kalan yaralıların tedavi edildiği Dolmabahçe Bezm-i Alem Valide Sultan Camii önünde toplanan Türk Tabipler Birliği üyesi grup, konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Grup, verilen kararı protesto ederek “Gezi hekimliği yargılanamaz” yazılı bir pankart açtı.

gezi parkı valide sultan camii

Fotoğraf: Hürriyet

Türk Tabipler Birliği adına açıklama yapan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi İncilay Erdoğan şunları söyledi:

“Yargılanan herkesin ifadesinin alınmadığı, tamamlanmadığı, tanıkların hepsinin dinlenmediği gerekçesiyle aylardır kararını vermeyen mahkeme; aynı koşullar devam ettiği halde, tutumunu değiştirdi ve 243 yurttaşa ceza yağdırdı. Aralarında iki meslektaşımız da var: Adli Tıp Uzmanı Dr. Erenç Yasemin Dokudan ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sercan Yüksel. Dünyada şimdiye kadar hiçbir çağda, hiçbir tarihte, hiçbir ülkede, hiçbir hekime verilmemiş, verilmesi hiçbir hakimin aklından dahi geçmemiş bir ceza. Onar ay hapis. Başta bu davada ceza alanlar olmak üzere bütün gezi direnişçileri ve meslektaşlarımız olmak üzere bütün gezi doktorları onurumuzdur.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...