Otomobil tamircileri Rönesans döneminin ünlü tablolarını yeniden yarattı

Chicago’da yaşayan ve bugüne kadar Leo Burnett, Saatchi & Saatchi, ve Ogilvy & Mather gibi markaların projelerinde çalışan fotoğrafçı Freddy Fabris bu defa daha önceki portfolyosuyla karşılaştırıldığında biraz sıradışı bir çalışmaya imza attı. Fotoğrafçılıktan önce bir ressamlık geçmişi de bulunan Fabris, Rembrandt ve Da Vinci gibi Rönesans dönemine ait klasik ressamların eserlerine fotoğraf makinesini kullanarak nasıl bir tür saygı duruşunda bulunabileceğini düşünürken ve dağınık bir otomobil tamiri mağazasındaki bir arkadaşıyla beraber otururken oldukça sıradışı ve eğlenceli bir fikirle geldi.

Bu tamirhanedeki bütün mekanik araçlara klasik portrelerdeki gibi; örneğin Son Akşam Yemeği, Adem’in Yaratılışı gibi tablolardaki manzarayı hatırlatırcasına poz verdirecekti. Bu fikrini yanındakilerle paylaştıktan sonra herkes projenin bir parçası olmak istediğini belirtti ve Renaissance (Rönesans) serisi böylece doğmuş oldu.

İLGİLİ İÇERİK: Eski tablolardaki anonim figürleri sokağa taşıyan sanat projesi

Sanatın, yaratıcılığın ve estetiğin altın çağını yaşadığı Rönesans dönemine ait bu başyapıtlara otomobil tamircilerinin getirdiği tuhaf, düşündürücü ve eğlenceli fotoğraflar şimdiye kadar International Color Award, One Eyeland Silver Award ve APA Conceptual Award gibi birçok ödül de kazandı. Fabris’in diğer çalışmalarına bu adresten erişebilirsiniz.

Adem’in Yaratılışı“, Michelangelo

fabris renaissance klasik tamirhane 2

Fotoğraf: Freddy Fabris

Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi“, Rembrandt

fabris renaissance klasik tamirhane 3

Fotoğraf: Freddy Fabris

Rembrandt’dan esinlenmiş bazı portreler

fabris renaissance klasik tamirhane 4

Fotoğraflar: Freddy Fabris

fabris renaissance klasik tamirhane 5

Fotoğraflar: Freddy Fabris

İLGİLİ İÇERİK: 1865 yılına ait, elle renklendirilmiş samuray fotoğrafları

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...