Tolkien’in üzerinde şaşırtıcı notlar aldığı bir Orta Dünya haritası bulundu

Geçtiğimiz günlerde edebiyat tutkunlarının büyük bir kısmını heyecanlandıracak bir keşif gerçekleşti. Açıklamaları bizzat J.R.R. Tolkien tarafından yapılan bir Orta Dünya haritası, bir “Yüzüklerin Efendisi” kitabının sayfaları arasına sıkıştırılmış bir biçimde bulundu. Söz konusu kitap, daha önce C.S. Lewis’in Chronicles of Narnia (Narnia Günlükleri) ve Tolkien’in Lord of the Rings serisi için çeşitli çalışmalar üretmiş olan illüstratör Pauline Baynes’a ait. Ünlü illüstratör 2008 yılında hayatını kaybetmişti.

İngiltere’deki Blackwell Rare Books adlı bir kitabevi, yakında piyasaya sürülecek olan bir katalog dahilinde Baynes’ın kişisel kitap koleksiyonundaki bu çizimlere de yer vereceğini açıkladı.

İLGİLİ İÇERİK: J.R.R. Tolkien’in az bilinen etkileyici resim ve çizimleri

Söz konusu haritada, Yüzüklerin Efendisi‘nin yazarının açık bir biçimde Hobbiton’u Oxford’la aynı bölgeye yerleştirdiği görülüyor. Bu da İtalya şehri Ravenna’nın da yine Orta Dünya şehri Minas Tirith için ilham olmuş olabileceği anlamına geliyor.

ORTA DÜNYA HARİTASININ YENİ UFUKLARI

Baynes’ın bu haritayı 1970 yılında basılan Tolkien için kendi renkli Orta Dünya haritası üzerinde çalışmaya başladıktan sonra romanın bir başka edisyonundan aldığı biliniyor. Tolkien‘in daha sonra bu harita üzerinde yeşil mürekkepli kalem ve kurşun kalemle birçok not aldığı anlaşılıyor. Aynı haritada yaptığı çalışma süresince aldığı kendi notları da görülüyor.

Halihazırda Oxford’da sergilenmekte olan haritayı 60,000 pound karşılığında satışa çıkardığını açıklayan Blackwell yetkilileri, bunun “önemli bir belge ve muhtemelen son 20 yılda açığa çıkmış en etkileyici Tolkien eşyası olduğunu” belirtiyor.

Söz konusu harita, Blackwell’in ifadesiyle Tolkien’in yaratıcı vizyonunun “titiz doğasına” da işaret ediyor. Birçok ismi düzelten, yeni isimler bulan ve Baynes’a haritanın zengin iklimi ve faunası için bir dizi öneriyle gelen Tolkien’in harita için aldığı notlarda da ayrıca Belgrad, Kıbrıs ve Kudüs’ü de haritadaki şehirler için bir referans noktası olarak kullandığı fark ediliyor.

tolkien orta dünya haritası 2

Haritanın sol üst bölümü / Fotoğraf: Blackwell’s Rare Books

tolkien orta dünya haritası 3

Haritanın sağ üst bölümü / Fotoğraf: Blackwell’s Rare Books

tolkien orta dünya haritası 4

Haritanın sol alt bölümü / Fotoğraf: Blackwell’s Rare Books

tolkien orta dünya haritası

Haritanın sağ alt bölümü / Fotoğraf: Blackwell’s Rare Books

tolkien orta dünya haritası 5

Fotoğraf: Blackwell’s Rare Books

İLGİLİ İÇERİK: Dostoyevski’nin el yazmalarındaki metinlere eşlik eden karalamaları

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...