Avrupa Birliği, ağ tarafsızlığını riske atan yasayı kabul etti

Avrupa Birliği geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği yasa tasarısı oylamasında mobil dolaşım ücretlerine bir son verecek yasanın 2017’den itibaren uygulamaya geçmesine karar verdi. Söz konusu yasa tasarısı daha önce de, internetin geleceği ve ağ tarafsızlığına dair haberde yer verdiğimiz gibi bu alandaki özgürlüklerin korunması açısından büyük riskler barındıran önemli boşluklar da barındırıyor.

Avrupa Birliği‘ndeki farklı ülkelerde uygulanan dolaşım ücretlerine yasak getirecek olan bu uygulamayla birlikte aramalar, kısa mesajlar ve internet verisi için 15 Haziran 2017’den itibaren fazladan bir dolaşım ücreti kesilemeyecek. Dolayısıyla bu anlamda bir Avrupa Birliği ülkesinden başka bir AB ülkesine giden bir kullanıcıdan ekstra bir telefon kullanım ücreti talep edilmeyecek.

Söz konusu yasanın kabul edilmesi açık internet ve ağ tarafsızlığı için olumlu bir adım gibi görülse de, bunun böyle olmadığını düşünenler de var. Avrupalı Korsanlar Partisi’den bir yetkili, Julia Reda kendi internet sitesinde yaptığı bir açıklamada hem ağ tarafsızlığı yasası hem de dolaşım ücretleri yasağının asıl vadettikleri şeyi yerine getirmekte başarısız olduklarını ifade etti. “Avrupa’da, dolaşım ücretlerinden alınan fazla vergiye bir son vermeyi hedefleyen bu planın, fiyatlandırma ve tüketim modellerinin bir incelenmesi anlamına geldiğini” söyleyen Reda, şöyle devam etti: “Bu inceleme, son tarih olan 15 Haziran 2017’de tamamlansa da, dolaşım ücretlerinin fazla vergileri yalnızca bir ‘adil kullanım’ kotasıyla sınırlandırılmış olacak, fakat bu Avrupa içerisindeki internet bariyerlerinin ortadan kaldırlmasının engellenmesine devam etmek için de kullanılabilecek.”

İLGİLİ İÇERİK: Avrupa Birliği’nde internetin geleceği oylanıyor

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...