Avrupa Parlamentosu, Edward Snowden’a yönelik suçlamaların düşürülmesini istedi

Avrupa Parlamentosu, geçtiğimiz gün gerçekleşen bir oturumda, 281’e karşı 285 oyla, sızdırdığı NSA belgeleriyle dünya gündemine oturan Edward Snowden‘a yönelik suçlamaların düşürülmesi yönünde bir karar aldı. Bu karar doğrultusunda, Avrupa Birliği’ne üye ülkelere, Snowden’a yönelik suçlamaların düşürülmesine yönelik bir çağrıda bulunan parlamento, eski NSA çalışanını; bir muhbir olarak korunması gereken bir “insan hakları savunucusu” olarak tanımladı. Parlamento, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, birliğe üye ülkelerden “Snowden’a koruma sağlanmasını ve bunun sonucunda onun üçüncü taraflara iade edimesinin önüne geçilmesini” istedi.

Onaylanan bu yasa tasarısının bir benzeri, geçtiğimiz yıl da oylamaya sunulmuş fakat üzerinde anlaşmaya varılamamıştı.

İLGİLİ İÇERİK: New York’taki tarihi parkta bir Snowden ‘hayaleti’

Avrupa Parlamentosu’ndan geçen bu yasa, Edward Snowden‘ın sızdırdığı belgelerden sonra yaşanan olaylardan rahatsızlık duyan AB üyesi ülkelerin memnuniyeti açısından da genel bir çözüm sunmuş oluyor. Zira, parlamento, söz konusu sızdırmaların ardından kitlesel gözetimin önüne geçilmesi açısından gerekli adımlar şimdiye kadar atılmadığı görüşünde.

Parlamentodan yapılan açıklamada, ayrıca “istihbarat örgütlerinin gözetim kapasitelerinin” artmasına yol açan yeni yasalardan duyulan endişeler de dile getirildi. Geçtiğimiz Nisan ayında tartışmalı bir gözetim yasasını kabul eden Fransa’yla birlikte, Birleşik Krallık ve Hollanda da bu doğrultuda adı geçen ülkeler arasında yer aldı. Söz konusu açıklamada, ayrıca Avrupa’nın ABD’yle olan tartışmalı veri paylaşımı anlaşmasının bu ayın başlarında hükümsüz kılınmasında da övgüyle bahsedildi.

Edward Snowden‘in durumu için alınan bu kararın aslında üye ülkeler için bir bağlayıcılığı bulunmasa da, ve bu kararla Snowden’a bir iltica hakkı tanınmasa da, az bir farkla kabul edilen bu oylama yine de eski NSA çalışanına verilen önemli ve resmi bir destek niteliğini taşıyor.

İLGİLİ İÇERİK: İspanya’da tarihe geçen iç güvenlik yasası protestosu

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...