‘The Essence of Humanity’, Hayao Miyazaki filmlerini ‘insanlık’ bağlamında ele alıyor

Film yapımcısı Hayao Miyazaki, kendisine yakıştırılan Japon Walt Disney lakabından hiç hoşlanmadığını belirten son dönemin en önemli anime ve manga sanatçılarından biri. Bu büyük animatör ve hikaye anlatıcısı klasik Disney filmlerinin etkileyici animasyonlarına hayranlık duyduğunu ifade etse de, onları kendi filmlerinde diğer her şeyin üzerinde tuttuğu bir unsur olan duygusal yoğunluk bakımından yetersiz bulduğunu söylemişti.

Hayao Miyazaki‘nin filmleri içerdikleri gizemli, doğaüstü elementlerin yanında bu öykülerin içerisinde yaşayan insan karakterlerin etrafında şekilleniyor. Bu animasyonlarda genellikle, ana olaylar, karakterlere etki eden tutkulardan daha sonra geliyor. Miyazaki, Lewis Bond tarafından hazırlanan The Essence of Humanity adlı, aşağıda görülebilen bu belgeselde de belirttiği gibi, çalışmalarını mümkün olduğu kadar “basit tutmaya” çalışıyor.

Kariyerinin 40. yılını kutlayan Miyazaki’nin gençlere verdiği en ilginç tavsiyelerden biri bütün üç boyutlu karakterlerin bütün kusurlarıyla birlikte olabildiğince gerçekçi görünmesi üzerinde bu denli ısrarcı olması.

Hayao Miyazaki‘nin derli toplu ve hak edilmemiş sonlar düşüncesinden hoşlanmadığı ve genellikle karakterlerine istedikleri şeyi değil, bunun yerine ihtiyacı olan şeyleri vermeyi tercih ettiği görülüyor. Bu bağlamda, ruhsal gelişme isteklerin yerine getirilmesine üstün geliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Dünyanın en küçük boyutlu animasyonları Tokyo’da yarıştı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...