Tokyo Film Festivali’nde ‘Abluka’ya büyük ilgi

Venedik Film Festivali’nde jüri özel ödülü kazanan ‘Abluka‘, uluslararası yolculuğunda uğradığı duraklardan 28. Tokyo Film Festivali’nde de büyük bir ilgiyle karşılandı. Japonya’nın başkenti Tokyo’daki festivale filmin yapımcılarından Cem Doruk’la birlikte katılan yönetmen Emin Alper, festivalin merkezi Roppongi Toho sinema salonunda, filmin gösteriminin ardından seyircilerin sorularını cevapladı.

Bir tür politik şiddet ortamında ayakta durmaya çalışan iki kardeşin paranoya ve deliliğe doğru giden öyküsünü anlatan filmin Türkiye’deki politik atmosfere açık göndermelerde bulunduğu bir gerçek. Fakat, filmin yönetmeni Emin Alper yine de söz konusu yapımın belirli bir yer ve zamanla sınırılandırılmaması gerektiğini ve aslında her yerde yaşanabilecek insanlık hallerini ele almak istediğini ifade etti: “Bu film her yerde geçebilir. Çalkatılı politik ortamlarda sıradan insanların yaşadığı baskıyı yani evrensel bir durumunu anlatmak istedim.”

Başrollerinde Mehmet Özgür, Berkay Ateş ve Tülin Özer’in yer aldığı filmde “Politik atmosferin kıyıcı koşulları altında yaşayan sıradan insanın hayalleri ve umutlarının nasıl da yok edildiğini göstermek istediğini” belirten Alper, Esin Küçüktepepınar’ın Radikal’de yer alan habere göre, Abluka’nın öyküsünün daha eskiye, 2000’li yılların başına uzandığını açıkladı.

abluka tokyo emin alper

Fotoğraf: Radikal

Bugün yaşanan çatışmaların da aslında 30 yıldan daha fazla bir geçmişi olduğunu berliten yönetmen Türkiye’de 90’lı yılların politik çatışmlarını da hatırlattı. Alper, yine de Abluka‘daki bu politik ortamın evrensel bir temayla bağlantı kurmayı amaçladığını ve bunun için de belirli bir coğrafya ve geçmişin betimlenmesinden yola çıktığını söyledi.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...