Google, web üzerinde uyguladığı reklam sistemini Londra’daki panolara taşıyor

Teknoloji devi Google, halihazırda milyonlarca web sitesinde kullandığı DoubleClick çevrimiçi reklam sistemini internet ortamından şehirlerin caddelerine taşımak adına önemli bir adım atıyor. Firma, İngiltere’nin başkenti Londra’da belirlenen yerlerdeki dev reklam panolarında web sitelerindeki bu reklam sistemini uygulamaya sokmaya hazırlanıyor.

Aralarında hava durumu, seyahat bilgileri ve yerel etkinlikler gibi bilgilerin de yer aldığı gerçek zamanlı olarak toplanan verileri kullanan DoubleClick teknolojisi, söz konusu panolarda hangi reklamların ne zaman ve hangi panoda gösterileceğini seçecek. Geçtiğimiz Ekim ayında, DoubleClick reklamlarının gösterilmeye başladığı bu dev panolar, Londra’nın Waterloo İstasyonu ve Euston Road’un da dahil olduğu en işlek bölgelerinde yer alıyor.

Google‘ın çevrimiçi ortamda kimi zaman ürkütücü olabilecek ölçüde iyi çalışan bu sistemi, artık sokak ve caddelerdeki yayalara ve sürücülere de dünyada neler olup bittiğinin yanında neleri satın alabileceklerini de daha etkili bir biçimde gösterebilecek.

google londra doubleclick reklam

Fotoğraf: Google

Firma yetkilileri Business Insider‘a yaptıkları açıklamada, söz konusu reklam sisteminin caddelerdeki panolara taşınmasının web ve ev ortamı dışındaki reklamların bir anlamda aynı hizaya getirilip birleştirilmesi için de bir konsept sunduğu belirtiliyor.

Söz konusu teknoloji, Google‘ın günün birinde sizi, dışarıda dolaşırken de doğrudan sizinle bağlantılı olan reklamlarla “yakalayabileceği” ve bunların web tarayıcınızda görünenler kadar ürkütücü bir biçimde sizin yakın geçmişinizle uyumlu olabileceği anlamına da gelebilir. Yine de, firma dış dünyadaki bu reklamların dijital ortamdakilerin bir yansıması olmayacağını ve bu DoubleClick denemesinin şimdilik yalnızca şimdilik bir konsept olarak uygulandığını açıkladı.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...