Türkçenin ‘incelikli’ şairi Gülten Akın hayata veda etti

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın 2008 yılındaki vefatının ardından Milliyet gazetesi tarafından yapılan bir araştırmada en fazla oyu alarak “Yaşayan En Büyük Türk Şairi” olarak gösterilen Gülten Akın, uzun bir süredir tedavi gördüğü hastanede dün hayata veda etti.

Akın’ın aynı zamanda şiirinde bir doruk noktası da olarak nitelendirilen “Beni Sorarsan” adlı son yapıtı 2013 yılında yayımlanmıştı. “Deli Kızın Türküsü” adlı şiirinin Sezen Aksu tarafından seslendirilmesiyle geniş kitlelerce de tanınan şair, en son Mayıs 2015’te, kendi ifadesiyle “karaladığı” sözleri kitap-lık dergisine vermişti. Söz konusu son şiir, Akın’ın bir şekilde halen üretmeyi sürdürdüğünün de bir göstergesiydi.

Gülten Akın‘ı, 18 Mart 2013’te Mehmet Öztunç ile yaptığı, Zaman gazetesinde yayınlanan söyleşisinden seçtiğimiz şu sözleriyle anıyoruz:

“Durduğumuz yer, şimdi de çağın en karmaşık yeri. Bu ne salt kişiler bazında ne ülke bazında. Dünyanın durduğu yer. Ağır ağır da olsa bu karmaşa çözülecek. Ama geçip gidecek olan için tutanak yazıcıları gerekmez mi? Günlük yaşam insanları kıskacına alıyor. Biz en değerli bıçağımızı kaba günü yontmaya harcıyoruz. Bu şiir, belki yaşlandığı için sabırsızlanan yüreğin şiiri. Leke’nin dokuya işlemesi, susarak susarak durmanın suçu. Şimdi yazsam bu şiir farklı olurdu. Herkes durmadan konuşuyor artık, konuşa konuşa bir yerlere varılabilir mi? Önümüze çıkan Çin Seddi gibi ya da Himalaya gibi duvarı aşmak konuşarak mümkün mü? Onu aşmak için bir yandan savaşı, silahı, öldürümü, acıyı silerken öte yandan eşitliğin, özgürlüğün yollarını bulmaya çalışacak insanlar. Bu anlaşıldı.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...