Güneş’in 4K çözünürlüklü ve yarım saat uzunluğunda çarpıcı görüntüleri yayınlandı

Geçtiğimiz günlerde NASA tarafından yayınlanan bu muazzam Güneş görüntüleri, yalnızca izleyenler için değil haberi hazırlayan editörler için de kelimeleri bir anlamda kifayetsiz bırakacak türden.

Elbette görüntülerle ilgili bazı teknik verilerden bahsetmek gerekecek olursa yine de söylenebilecek bazı şeyler var: Söz konusu video, ABD’nin uzay ajansına ait Solar Dynamics Observatory tarafından her 12 saniyede bir elde edilen görüntüler birleştirilerek elde edildi. Bütün bu görüntüleri birleştirmek gözlemevindeki ekibin yaklaşık 300 saatini aldı. Bütün bu yoğun mesainin sonucunda, gezegenimizin yıldızına ait 4K çözünürlüğünde ve 30 dakikalık bu muazzam görüntüler ortaya çıktı. Daha önce Güneş‘in bu yakıcı fotosferine hiç bu denli yakın olmadığınızı bütün çarpıcığıyla hissettiren görüntüler, bilimin ve teknolojinin açıklayıcılığı ve kesinliği aracılığıyla elde edilmiş bir manzaranın her şeye rağmen hala şiirsel olabileceğinin en etkileyici kanıtlarından biri.

Söz konusu Güneş görüntülerini bir 4K özelliği olan bir monitör ya da TV üzerinden izlemenin elbette çok daha göz alıcı sonuçları olduğunu da ekleyelim.

İLGİLİ İÇERİK: Gezegenlerin yörüngeleri arasındaki mesafeyi ölçekleyen bir Güneş Sistemi modeli

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...