Kurt Cobain’in ‘depresyon’ hırkası satışa çıkarılıyor

Efsanevi Nirvana solisti Kurt Cobain; 1994 yılında hayatını kaybetmesinin arından 20 yılı aşkın bir zaman dilimi geçmesine rağmen olabilecek en ironik yollarla müzik ve sanat piyasasına bir tür canlılık katmaya devam ediyor. Cobain’in son canlı performansı olarak bilinen ünlü MTV Unplugged konserinde giydiği yeşil hırkası 7 Kasım’da Los Angeles’taki Julien’s Live‘da düzenlenecek olan Icons and Idols adlı özel bir açık arttırmada satışa çıkarılacak.

Kurt Cobain‘in Manhattan marka bu hırkası, açık arttırma merkezi tarafından şu ifadelerle tanıtılıyor: “Beş düğmesiyle (bir düğmesi eksik) birlikte akrilik, mohair ve likra karışımı; dışında iki adet cebi, bir yanık deliği var. Sol ve sağ cebinin kenarları renk değiştirmiş.”

İLGİLİ İÇERİK: Kurt Cobain’in ev kayıtlarını içeren albümden ilk şarkı yayınlandı

Açılış fiyatı olarak 20 binle başlayacak olan açık arttırmanın sonucunda hırkanın 40 bin ile 60 bin dolar karşılığında bir alıcı bulması tahmin ediliyor. Hırkayı satın alacak olan kişi ayrıca, “Cobain ailesinin yakın bir dostu” imzası taşıyan bir mektubu da edinmiş olacak.

kurt cobain'in saçı

Fotoğraf: Rolling Stone

Söz konusu etkinlikte aynı zamanda rock yıldızına ait bir tutam saç da 4 bin dolarla başlayacak bir açık arttırmayla satışa çıkacak. Kurt Cobain‘in saçının daha önce Courtney Love tarafından çizgi roman sanatçısı Dame Darcy’ye verildiği belirtiliyor.

Icons and Idols açık arttırmasında ayrıca Beatles üyesi Ringo Starr’ın Ed Sullivan Show’da kullandığı davul derisi, Elvis Presley’in altın kaplama piyanosu ve John Lennon’un Gibson gitarı da satışa çıkıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Nirvana’nın ilk konserine ait fotoğraflar ortaya çıktı

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...