Ulus Baker okumalarının altıncısı bugün Mimarlar Odası’nda

Sosyolog, yazar, çevirmen ve öğretim üyesi Ulus Baker‘in 2007’de hayatını kaybetmesinin ardından 2008’den beri her yıl gerçekleştirilen Ulus Baker okumalarının altıncısı 7 Kasım saat 16.00’da Ankara, Konur Sokak’ta bulunan Mimarlar Odası’nda düzenlenecek.

Ulus Baker‘in “Salo ya da Sinemanın Yüz Yılı” başlıklı metni Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nden öğretim üyesi Umut Tümay Arslan tarafından okunacak.

ulus baker okumaları

Ulus Baker kimdir?

Kıbrıs Türk’ü bir ailenin çocuğu olarak 1960 yılında Leningrad, SSCB’de dünyaya gelen Ulus Baker, ODTÜ Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Gilles Deleuze ve Baruch Spinoza’dan yaptığı çevirilerle de tanınan Baker’in felsefe, sosyoloji, politika, sinema, medya ve müzik alanında yazdığı onlarca makalesi bulunuyor. ODTÜ, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Özgür Üniversite’de sinema tarihi ve sosyoloji dersleri de veren Baker politik teori, medya ve sinema teorisi alanında çalışmalar yaptı. Birikim, Toplum ve Bilim, Virgül, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi‘nde de yazıları yayımlanan Baker, Sovyetler Birliği’nde aldığı müzik eğitiminden dolayı dünya müziği, onun arka planı, sosyolojik oluşumu ve felsefesi alanında da önemli bir otoriteydi.

Ulus Baker’in yayımlanmış makalelerinin önemli bir kısmına bu adresten erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...