Bilim kurgu ve fantastik edebiyat Pakistan’ın geleceği için bir umut olabilir mi?

Pakistanlı yazar Usman Malik kendi ülkesine fantastik bir açıdan bakarak, spekülatif kurgunun ülkesinin geleceği için nasıl bir umut taşıyabileceğini anlamaya çalışıyor.

Pakistan’ın tirajı yüksek dergilerinden The Herald için yazan Malik, konuyla ilgili “Rockets, robots, and reckless imagination” (“Roketler, robotlar, ve pervasız hayal gücü“) başlıklı makalesinde ülkesinde almış olduğu eğitim üzerine bir değerlendirme yapıyor ve hayal gücünü geliştirmeye dair bir cesaretlendirmenin orada ne kadar az rastlanan bir şey olduğuna değiniyor. Malik, söz konusu durumun Pakistan’ın geleceği için korkutucu bir şey olduğuna işaret ediyor. Halihazırda ABD’dew2w3w yaşayan Malik, The Vaporization Enthalpy of a Peculiar Pakistani Family (“Tuhaf Bir Pakistanlı Ailenin Buharlaşma Isısı“) adlı öyküsüyle Bram Stoker ödülüne ve bir Nebula adaylığına da sahip.

Pakistan‘ın son 60 küsür yıldır bir varoluşsal krizin içinde olmasına kim şaşırabilir ki? Bu krizin temel sebepleri ve etkilerinin ana hatlarını belirlemek bu makalenin kapsamı dışındadır fakat (görünüşe göre) akıl almaz bir iddiada bulunmak için burada biraz duracağım: Bilim kurguyu, fanteziyi ve korku okurluğunu özendirmek, Pakistan’ın birçok problemini hafifletme ya da düzeltme potansiyeline sahiptir.”

Makalenin geri kalanı ayırdığınız zaman için pişman olmayacağınız çarpıcı bir okuma deneyimi sunuyor.