Microsoft, neler hissettiğinizi tanımlayabilen bir uygulama geliştirdi

Birçoğumuzun yıllardır bilgisayar ve internetle kurduğu ilişkinin temel platformları olan işletim sistemlerinin yaratıcısı Microsoft, aslında yalnızca bizim makinelere değil, makinelerin de bize “bakabildiklerini” gösteren bir araç geliştirdi. Bu yılın başlarında fotoğraflar üzerinden herkesin yaşını tahmin eden bir yazılımla gündeme gelen firma, bu sefer işi biraz daha ileri götürerek fotoğraflar üzerinden insanların nasıl hissettiklerini tanımlayabilen bir uygulamaya imza attı. Microsoft‘tan yapılan açıklamaya göre ‘duygu tanıma’ gibi bir işlevi olan söz konusu uygulamanın gerçekleştirdiği bu tanıma işlevi yine de deneysel ve her zaman için kesin sonuçlar vermiyor.

Örneğin bir zamanlar makinelere ve yapay zekaya karşı verilen topyekün bir savaşın esas adamı rolüyle karşımıza çıkan Keanu Reeves’in geçtiğimiz yıllarda interneti bir hayli meşgul eden meşhur ‘Sad Keanu’ (“Üzgün Keanu”) fotoğrafında; yine bir makine ve bir tür yapay zekanın yaptığı tanımlamalar sonucunda o kadar üzgün olmadığı sonucuna varılıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Yüz tanıma teknolojilerine karşı yeni moda: ‘Anti-yüz’ makyajı

Firma, aslında yukarıda bahsettiğimiz ironik durumu da devam ettirecek biçimde bu uygulama aracılığıyla çeşitli görsellere dair makine öğrenme yeteneği teknolojisini olabildiğince geliştirmeyi hedefliyor. Microsoft‘un bu doğrultudaki nihai amaçlarından biri de geliştiricilerin çeşitli uygulama programlama arayüzleri (API) oluşturarak bu aracı başka uygulamaların içerisinde kullanabilmeleri. Diğer bir ifadeyle, bu duygu tanımlama teknolojisinin bizim şu anda hayal bile edemeyeceğimiz; gündelik hayatın neredeyse her alanında karşımıza çıkmalarının sağlanması…

Microsoft’un elbette bu anlamda henüz yolun başında olduğunu ve uygulamayı yeterince geliştirmek için uzun bir yol katetmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Fakat siz şimdiden bir bilgisayar algoritmasının gerçekten nasıl hissettiğinizi tanımlamasını istiyorsanız ya da en azından bunu merak ediyorsanız, firmanın Project Oxford sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

İLGİLİ İÇERİK: Google, sizinle hayatın anlamını tartışabilen bir ‘chatbot’ üretti

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...