Yalnızca dikkatimizi değil benliğimizi de çeken akıllı telefon ekranları

Aslında çok da uzak olmayan bir geçmişte, özellikle bir tren ve toplu taşıma aracına bindiğinizde ya da bir müzeye girdiğinizde önüne geçilmesi neredeyse imkansız olan bir şey olan göz teması kurma hali artık yavaş yerini ekranlara doğru bakan yüzlere bırakmaya başladı. Akıllı telefon kullanıcıları fiziksel hayatta olup bitenleri dijital bir platform üzerinden temsili bir biçimde öğrenmeye ya da gündelik hayatta kalabalıklar arasındaki yalnızlıklarını sosyal ağların sunduğu eğlencelerle telafi etmeye başladıkça; yüzlerimiz de bu ekranlara doğru yöneldi.

Öyle ki, yüzümüzün bir anlamda üzerine ‘düştüğü’ bu ekranlar yalnızca bütün ilgimizi değil duyularımız aracılığıyla enerjimizin de büyük bir kısmını almaya başladı. Fransız sanatçı Antoine Geiger’ın SUR-FAKE adlı serisinin ilham kaynağı da işte tam da bu türden elektronik cihazlara dair ilgimiz ve bağlılığımız durmadan artmakta olması. Söz konusu çalışmalarda, dijital ortamda üzerinde biraz oynanmış fotoğraflarda rastgele insanların telefonlarındaki ekranlar tarafından tabir-i caizse emildiklerini görüyoruz.

İLGİLİ İÇERİK: Apple’ın yeni 3D Touch özelliği ve zihin-beden düalizmi

Çocukların, iş adamlarının ve turistlerin yüzlerinin tamamen, telefonla görüşme yapmanın yanında, mesajlaşmak, saatlerce oyun oynamak ve ‘selfie’ çekmek için kullandığımız akıllı telefon ve tabletlere doğru fiziksel olarak çekildiklerini gösteren bu resimler, kendimizi kaybediyor oluşumuzun trajedisini ironik ve çarpıcı bir biçimde gözler önüne seriyor. Photoshop kullanılarak görsellere empoze edilen bulanıklık efekti sayesinde bir zamanlar bu öznelerin yüzlerinde beliren bütün duygular da tamamen maskelenmiş oluyor. Bedenin böylece bir değişime uğramasını Geiger şu sözlerle açıklıyor: “Bu proje ekranı bizi kendi bedenimize ve daha genel bir açıdan fiziksel dünyaya yabancılaştıran bir ‘kitle altkültürü’nün nesnesi olarak konumlandırıyor.

antoine geiger dijital 2

Fotoğraf: Antoine Geiger

antoine geiger dijital 3

Fotoğraf: Antoine Geiger

antoine geiger dijital 4

Fotoğraf: Antoine Geiger

antoine geiger dijital 5

Fotoğraf: Antoine Geiger

antoine geiger dijital 6

Fotoğraf: Antoine Geiger

antoine geiger dijital 7

Fotoğraf: Antoine Geiger

antoine geiger dijital 8

Fotoğraf: Antoine Geiger

İLGİLİ İÇERİK: Belçika şehrinde yürürken mesaj yazanlara özel yol

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...