10. yılını kutlayan Contemporary İstanbul çağdaş sanatın en iyilerini ağırlıyor

Bu yıl onuncusu düzenlenecek olan çağdaş sanat festivali Contemporary İstanbul 15 Kasım Pazar gününe kadar sanatseverleri İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda bekliyor olacak. Özellikle ‘Contemporary Tehran’ (Tahran’da Çağdaş Sanat) ve Plugin yeni medya bölümü gibi sergilerle dikkat çeken etkinlikte 24 ülke ve 28 şehirden toplam 102 sanat galerisine ev sahipliği yapılıyor. Akbank Sanat sponsorluğunda gerçekleştirilen 10. Contemporary İstanbul’da 23 galeri de ilk defa ağırlanıyor.

Etkinliğin, Contemporary Tehran (Tahran’da Çağdaş Sanat) adı altında düzenlenen “Focus” bölümünde çağdaş İran sanatını temsil eden Nasser Bakhshi (Aaran Gallery), Babak Roshaninejad (Assar Gallery), Ali Akbar Sadeghi (Shirin Gallery), Moreshin Allahyari (Lajevardi Foundation) ve Houman Mortazavi (Dastan’s Basement) gibi önemli isimlerin eserlerine yer veriliyor.

Contemporary Tehran’ın katılımcı galerileri arasında yer alan Assar Gallery, Aaran Gallery, Dastan’s Basement, Lajevardi Foundation ve Shirin Gallery’ye ait, 1950-1960 yılları arasında başlayan ve bugüne kadar uzanan İran modern sanatını ele alan ve 600 eseri içeren ‘The Mobarqa Collection’ adlı özel koleksiyon ise yine etkinliğin en dikkat çeken sergileri arasında.

Bu yıl Dr. Ebru Yetişkin’in küratörlüğünde gerçekleştirilen ‘Plugin’de ise yine Türkiye’deki sanat anlayışına yeni bir yaklaşım getiren yeni medya sanatına dair en çarpıcı çalışmalara yer veriliyor. Geçtiğimiz yıl Contemporary İstanbul’un en çok ilgi gösterilen bölümlerinden biri olan Plugin, bu yıl üçüncü kez gerçekleştiriliyor. Bu yılki Plugin köşesinde, galeriler, mimarlık & tasarım stüdyoları, yeni medya ile ilgili yaratım atölyeleri, oyun laboratuvarları, dijital sanat kolektifleri ve proje mekânları gibi inisiyatifler X-CHANGE başlıklı bir temanın altında tek bir alanda biraraya getiriliyor.

Aria Art Gallery, Carole Feuerman, Butterfly Capri, 2013: Görsel: Contemporary Istanbul

Aria Art Gallery, Carole Feuerman, Butterfly Capri, 2013: Görsel: Contemporary Istanbul

LIQUID ART SYSTEM | White Room, Antonio Sannino, Undressed 95, 2015 / Görsel: Contemporary Istanbul

LIQUID ART SYSTEM | White Room, Antonio Sannino, Undressed 95, 2015 / Görsel: Contemporary Istanbul

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...