21. Gezici Festival dünya sinemasının en iyileriyle yolculuğuna başlıyor

Ankara Sinema Derneği tarafından düzenlenen ve bu yıl 21’incisi gerçekleşen Gezici Festival 26 Kasım – 10 Aralık 2015 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşuyor. Her yıl olduğu gibi yine Ankara’dan yola çıkacak olan festival, 26 Kasım – 2 Aralık’ta Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenecek olan gösterimlerden sonra, 4-7 Aralık tarihlerinde Bursa’yı ziyaret edecek ve ardından 9-10 Aralık’ta Kastamonu’daki gösterimlerle yolcuğuluğu tamamlayacak.

Festivalin bu yılki en dikkat çekici temalarından biri ise Sinemada Caz. Farklı dönemlerde görüntü ve caz müziği arasındaki kültürel ve estetik ilişkiye odaklanılan tema dahilinde, canlı performans ve turne kayıtlarını içeren kısa filmlerle birlikte merkezine müzisyen karakterleri alan iki önemli film de gösterilecek.

Olağanüstü Öyküler

Gezici Festival’in artık bir klasik haline gelen Dünya Sineması Bölümü, bu yıl da birçok ülkeden en yeni ve en başarılı filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. Türkiye’deki ilk gösterimini festivalde gerçekleştirecek olan yapımlardan Olağanüstü Öyküler (Extraordinary Tales) Edgar Allan Poe severlerin de ilgisini çekeceğe benziyor. Filmde, ünlü İspanyol canlandırma sanatçısı Raul Garcia, Poe’nun en bilinen beş öyküsünü etkileyici bir anlatımla yorumluyor. Filmin seslendirmenleri arasında Christopher Lee, Bela, Lugosi, Julian Sands ve Roger Corman yer alıyor.

Festivalde yer alan Gündelik Yaşantımız, Koza, Annemle Geçen Yaz, Paulina, Tikkun, Gençlik (Youth), Saltanatın Mezarlığı adlı filmler etkinliğin diğer öne çıkan filmleri arasında.

21. Gezici Festival‘le ilgili detaylı bilgilere etkinliğin web sitesinden erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...