Cumartesi kısası: ‘Strange Alloy’

İnsanlığın yok olmasının ardından yıllar sonra, kendisini Dünya’da bulan bir tür uzay ejderhası ziyaret ettiği bu tuhaf gezegeni ve buradaki uygarlığın bu denli basit bir biçimde ortadan kaybolmasına neden olan şeyi anlamaya çalışıyor. Strange Alloy adlı bu kısa filmin felsefi bir tema da barındıran bu öyküsünde insanoğlunun yolun sonuna nasıl gelmiş olabileceği ele alınıyor.

Strange Alloy‘da, uzay ejderhasının insanlığın başına gelenin ne olduğunu keşfetme görevini üstlenmesiyle, aslında bir uzaylı uygarlığın da benzer bir kaderle yüzleşmesinin nasıl önüne geçilebileceği fikri işleniyor. Ejderha, insanlığın doğuştan gelen, içgüdüsel duygularının mı yoksa felsefi bilgelik eksikliğinin mi onların sonunu getirdiğini sorguluyor. Örneğin bir sahnede, onun “Belki de çocuklarına empati yapmak yerine rekabet etmeyi öğrettiler,” dediklerini duyuyoruz.

Etkileyici bir görsellik ve hayal gücü sunan Strange Alloy yönetmen Loic Bramoullé tarafından iki ayda çekilmiş. Filmin ana manzaralarını Myanmar’da çeken yönetmen, ardından Paris’teki stüdyosunda kendi illüstrasyonları ve tasarımları üzeriden bu animasyonları eklemiş.

Bramoullé, aşağıda görülebilen, filmin yapım aşamasına odaklanan videoda senaryonun Budizm öğretileri üzerinde temellendiğini açıklıyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...