Martin Scorsese’nin yeni filmi ‘Silence’tan ilk görseller

Öyle görünüyor ki, 2015 yılı efsanevi yönetmen Martin Scorsese’ye bir ödül vermeden gelip geçmiş olacak. Fakat Scorsese, yine de bu yıl bitmeden yeni filmine dair bazı gelişmelerle gündeme gelmeye devam ediyor. Uzun süreli bir hazırlık ve çekim aşaması olacağı anlaşılan büyük bir projeyle gelen yönetmen, yeni filminde Japon yazar Shûsaku Endô’nun Sükunet (Silence) adlı romanının bir beyazberde uyarlamasını hazırlıyor. 2016’nın sonlarına doğru gösterime girmesi beklenen filmde başrollerde Liam Neeson ve daha önce The Amazing Spider-Man’le adından söz ettiren Andrew Garfield yer alıyor.

Filmde dair, biri yukarıda ve diğeri de aşağıda görülebilen, henüz iki görsel yayınlanmış durumda.

Shûsaku Endô’nun romanından bihaber olanlar için filmin konusuna dair kısa bir özet vermek gerekecek olursa:

Yerel kiliseye destek vermek ve akıl hocası, rahip Cristóvão Ferreira’nın dinden döndüğüne dair verilen raporları araştırmak üzere Japonya’ya gönderilen Portekizli genç Jesuit Sebastião Rodrigues, yol arkadaşıyla birlikte 1638 yılında ülkeye ulaşır. (Ferreira, gerçekten de işkence gördükten sonra dinden dönen, ardından bir Japonla evlenen, daha sonra da Hıristiyanlığa dair bir inceleme kitabı yazan tarihsel bir figürdür.) İkili, burada yerel Hıristiyan popülasyonunun giderek azaldığını ve yeraltına itildiklerini görür. Ülkenin güvenlik güçleri, şüpheli buldukları Hıristiyanları, Hz. İsa’nın ikonlarını ayaklar altına almaya zorlarlar. Bunu reddedenler hapse atılır ve öldürülür. Roman, daha çok buradaki Hıristiyanların ve elbette Ferreira’nın dinden dönmesinin nedenlerini öğrendikçe Rodrigues’in yaşadığı zorluklar ve sıkıntılara odaklanır.

scorsese silence andrew garfield

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...