David Bowie’nin yeni şarkısı ‘Blackstar’, epik bir kısa film eşliğinde yayınlandı

Bugüne kadar bürünmüş olduğu birçok ‘persona’ya rağmen David Bowie’ye dair değişmeyen bir şey varsa, o da hayranlarına verdiği sözü her zaman tutması… Efsanevi rock ikonu, söz vermiş olduğu gibi yeni albümüne adını da veren çıkış şarkısı ‘Blackstar’ın (“★”) videosunu geçtiğimiz gün yayınladı.

Blackstar, 69 yaşında olmasına rağmen bir sanatçı olarak yeni kalabilen ve bir biçimde hala kendisini aşarak evrilebilen Bowie’nin kariyerindeki 25. stüdyo albümü. Albümle aynı adı taşıyan ve jazz, elektronik, Gregoryan ilahilerinin tınısını bir araya getiren 10 dakika uzunluğundaki şarkının video klibi de aynı ölçüde çarpıcı bir kısa film niteliğinde.

David Bowie‘nin Space Oddity adlı şarkısıyla bizlere hikayesini anlatmaya başladığı ve daha sonra Ashes to Ashes‘ta yine karşımıza çıkan Major Tom’un macerası Blackstar‘la tamamlanmış gibi görünüyor. Düştüğü gezegende astronot kıyafeti içerisindeki bedenini bulanlar tarafından bir tür tanrı statüsüne yükseltilerek yeni bir kültün ya da bir dinin başlamasına neden olan Major Tom’un bu son macerasında, Bowie’yi de bu yeni dinin bir tür sözcüsü/peygamberi rolünde izliyoruz.

H.P. Lovercraft öykülerindeki atmosferi de hatırlatan kısa film, içerdiği onlarca gönderme ve sembolizmle David Bowie’nin adeta yeni bir devri başlatırcasına, müzikal yolculuğunda yepyeni bir sayfa açmayı başardığının göstergesi.

Bowie’nin 8 Ocak 2016’da piyasaya sürülecek olan yeni albümü için hazırlanan kısa tanıtım videosunu da aşağıda görebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...