Peter Jackson: ‘Hobbit filmlerinde ne yaptığımı bilmiyordum’

Peter Jackson’ın yönettiği The Lord of the Rings (Yüzüklerin Efendisi) üçlemesi şimdiden sinema tarihinin en başarılı edebiyat uyarlamaları arasındaki yerini almış durumda. Fakat birçok Orta Dünya hayranı benzer bir durumun, bir diğer J.R.R. Tolkien romanı olan The Hobbit’ten uyarlanarak beyazperdeye aktarılan filmler için geçerli olmadığını düşünüyor.

İlk olarak Guillermo del Toro’nun yöneteceği duyurulan daha sonra yönetmenlik koltuğunu Orta Dünya’yı sinemayla buluşturan adam Peter Jackson’ın devralacağı söylenen Hobbit filmleri bu ön prodüksiyon karmaşasının izlerini öyle görünüyor ki çekimler esnasında da taşımış. Birçok efsanevi sahne ve muazzam görsel efektlere rağmen filmlerin seyirciyi yeterince tatmin edemeyen yapımlara dönüşmesinin temel nedeni, birinci ağızdan yapılan itiraflara göre yapım aşamasında doğru dürüst bir senaryonun bulunmaması ve yetkin bir planlamanın yapılmamış olmasından kaynaklanan bu kaotik durum.

Aşağıda görülebilen video, son Hobbit filmi Beş Ordunun Savaşı için hazırlanan Blu-ray DVD’de yer alan kamera arkası görüntülerden. Yönetmen Peter Jackson, Andy Serkis ve prodüksiyonun diğer üyeleri, del Toro’nun yaklaşık iki yıl süren ön prodüksiyon aşamasından sonra projeyi bırakmasının neden olduğu yönetmen değişikliğiyle ortaya çıkan karışıklığa değiniyorlar. Jackson, yapımı devraldığı yerden elinden geleni yapmış olmasına rağmen her şeye sıfırdan başlayamadığı için kendi vizyonunu da filmlere tamamen yerleştiremediğini belirtiyor. Açıkça “ne yaptığını bazen kendisinin bile bilmediğini” ifade eden Jackson, bir şekilde ertelenemeyen bu filmler için yine de elinden geleni yapmak zorunda kalmış.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...