Sisifos Söyleni’nin Oscar’a da aday olan kısa animasyon filmi

Sisifos Söyleni” (Le Mythe de Sisyphe) adıyla Fransız filozof Albert Camus’nun da bir yapıtına adını veren, Yunan mitolojisinin en ünlü figürlerinden biri olan Sisifos, felsefede de en çok başvurulan mitlerden birisidir. Mitolojide Korinth Kralı olarak bilinen Sisifos, yeraltı dünyasında yer alan büyük bir kayayı bir tepenin en yukarıdaki noktasına kadar yuvarlayarak çıkarmaya mahkum edilmiştir. Yukarıya çıkardığı kayanın tekrar aşağıya yuvarlanmasına izin vererek ardından onu tekrar en tepeye çıkaracak ve bunu sonsuza kadar tekrarlayacaktır. Kendisini Tanrılara rağmen kendi statüsünü, gücünü ve zenginliğini arttırmaya çalışan ve sahtekarlık yaparak tanrıları kandıran Sisifos, Zeus tarafından daha sonra birçok esere konu olacak bir biçimde böylece cezalandırılmış olur.

Albert Camus da, Sisifos Söyleni’nde bu miti kendi “absürd” kavramını geliştirmek ve Sisifos’u da absürd kahraman olarak tanımlamak için kullanır.

Sisifos mitinin ilham verdiği sanat eserlerinden birisi de, aşağıda görülebilen, 1974 tarihli Marcell Jankovics imzalı bu kısa animasyon film. YouTube üzerinden yayınlanan filmin burada belirtilen açıklamasında animasyonun “Sisifos, kaya ve dağ kenarının dinamik bir hat çizimini içeren tek ve kesilmemiş çekim” olduğu ifade ediliyor. Oldukça basit bir tekniğe sahip olsa da dünya ve düşünce tarihine damga vuran bir miti son derece derinlikli bir biçimde anlatabilen yapım 48. Akademi Ödülleri’nde de En İyi Animasyon Kısa Film dalında Oscar adayı olmaya hak kazanmış.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...