Suyun, yaşayan bir organizma misali kum üzerinde bıraktığı parmak izi

NASA astronotu Kjell Lindgren tarafından dünya yörüngesinde yer alan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan 11 Kasım’da çekilen bu fotoğraf, ilk olarak Lindgren’in sosyal medya hesabı üzerinden #StoryOfWater (“Suyun Hikayesi”) etiketiyle takipçileriyle paylaşıldı. Yine Lindgren’in ifadesiyle “suyun kum üzerinde bıraktığı narin ve zarif parmak izlerini” betimleyen bu karenin yer aldığı bölge Umman’da bulunan kurumuş bir nehir yatağına ait.

Herhangi bir açıklama olmadan kolayca devasa bir ağacın yeraltındaki kök yapıları ya da bir tür bitkinin ipliksi dalları ve insan beynindeki nöronların mikroskopik bir görünümü olduğu da zannedilebilecek olan bu kare doğanın ölçeğe ve bakış açısına göre değişen bu tuhaf ironisi ve uyumunun ötesinde aslında kurumuş bir nehri betimleyen kendi gerçekliğiyle suyun yaşamsallığını da etkili bir biçimde vurgulamış oluyor.

Yine ironik bir biçimde, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda yapılan önemli araştırmalardan birisinin de geliştirilen teknolojiler aracılığıyla kirli suları filtreleme ve arındırma sayesinde risk altındaki bölgelerde temiz suya ulaşımı kolaylaştırmak da yer alıyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...